Urząd Miasta Poznania poinformował o naruszeniu bezpieczeństwa. „Przyczyną zdarzenia był atak hakerski”

Plac Kolegiacki - Poznań fot. Sławek Wąchała

Urząd Miasta Poznania poinformował o naruszeniu bezpieczeństwa. „Przestępcy uzyskali dostęp do archiwalnej bazy danych. Były w niej wyłącznie numery telefonów oraz treści urzędowych komunikatów, które nie zawierały danych osobowych” – informuje UMP.

Urząd poinformował, że chodzi o firmę Vercom S.A. z siedzibą w Poznaniu. To dzięki jej narzędziom UMP wysyła SMS-y na przykład o terminie zarezerwowanej wizyty czy powiadomienia dotyczące odbioru dokumentów.

„19 kwietnia firma stwierdziła naruszenie bezpieczeństwa, polegające na uzyskaniu danych logowania do systemu oraz nieautoryzowanego dostępu do fragmentu archiwalnej bazy danych. Przyczyną zdarzenia był atak hakerski” – informuje Urząd Miasta Poznania na swojej stronie. – „Przestępcy uzyskali wyłącznie dostęp do numerów telefonów oraz do przekazywanych przez urząd miasta komunikatów, które nie zawierały danych osobowych”.

– Otrzymaliśmy zapewnienie, że podatność w systemie wykorzystana do przeprowadzenia ataku została zidentyfikowana i usunięta, a dane klientów urzędu są bezpieczne – mówi Michał Łakomski, dyrektor Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa UMP.

Jak zapewniają specjaliści firmy i z Biura Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa UMP, wprowadzono szereg działań prewencyjnych, które mają zapobiec wystąpieniu podobnego zdarzenia w przyszłości, a platforma jest stale monitorowana pod kątem podejrzanej aktywności. Firma Vercom S.A. niezwłocznie poinformowała też o ataku policję oraz zgłosiła naruszenie do prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Również miasto prowadzi postępowanie wyjaśniające.

– W trosce o bezpieczeństwo poznanianek i poznaniaków, prewencyjnie zalecamy zachowanie czujności wobec nieoczekiwanych wiadomości i połączeń, zwłaszcza tych od nieznanych nadawców – mówi Michał Łakomski. – Zalecamy też dokładne analizowanie komunikatów zawartych w wiadomościach SMS oraz połączeniach, które mogą być próbą pozyskania większej ilości danych, a także zachowanie ostrożności przy otwieraniu linków lub załączników z podejrzanych wiadomości.

Podziel się:

Ostatnio dodane: