Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Urodziny Poznania: Gigantyczny tort, kolorowy pochód i widowisko plenerowe

Władze Poznania stopniują napięcie w sprawie obchodów 770. urodzin miasta. Na początku była mowa tylko o kolorowym obchodzie. Teraz doszły do niego 770-kilogramowy tort i widowisko plenerowe “77 dekad Miasta Poznania”.

Jeśli ktoś czuł niedosyt dowiadując się, że 23 kwietnia, z okazji 770. rocznicy nadania praw miejskich Poznaniowi odbędzie się tylko kolorowy pochód sprzed Bramy Poznania na plac Kolegiacki – powinien się poczuć usatysfakcjonowany. Władze miasta najwyraźniej postanowiły nie informować od razu o wszystkich atrakcjach, tylko podawać je stopniowo. I po czerech dniach okazało się, że pochód to nie wszystko, na co mogą liczyć poznaniacy tego dnia.

Otóż wielkie świętowanie rozpocznie nie pochód, a barwne widowisko plenerowe “77 dekad Miasta Poznania”.
– Urodziny – jak wskazuje sama nazwa, to zwyczaj świątecznego obchodzenia – czasami hucznego – rocznicy dnia, w którym ktoś się urodził – mówi Arleta Kolasińska z Fundacji Puenta, współorganizator wydarzenia. – Chcemy zaprosić wszystkich mieszkańców Poznania do takiego świętowania 770 urodzin naszego miasta. Chcemy spojrzeć w przeszłość, by z dumą patrzeć w przyszłość. Chcemy poznać fascynującą historię Poznania, jego wybitnych mieszkańców i czerpać radość ze wspólnego świętowania tak zacnego jubileuszu. Spotkajmy się pod Bramą Poznania i przejdźmy wspólnie w barwnym korowodzie na plac Kolegiacki.

W związku z tym przed Bramą Poznania już od godz. 10.00 będzie można oglądać powstawanie rzeźby szalonej rzeki – za ten rzeźbiarski performance odpowiada Brygada Pigmalion UAP. O godz. 14.00 Teatr Asocjacja 2006 i Brygada Pigmalion zaprezentują “Przebudzenie Warty”, a po inscenizacji Warta, w rydwanie i w towarzystwie Pegazów, wyruszy na czele kolorowego pochodu w stronę centrum Poznania, prowadząc za sobą poznanianki i poznaniaków.

Pochód będzie się odbywał z przystankami, ponieważ po drodze będzie można oglądać fragmenty z dziejów miasta w interpretacji lokalnych teatrów offowych oraz uczniów i uczennic z poznańskich szkół. Ten sposób prezentacji i kreatywność artystów pozwolą na bliższe poznanie charakteru stolicy Wielkopolski. Taką mają przynajmniej nadzieję organizatorzy.

Pochód przejdzie w stronę centrum, a wielki finał urodzin będzie miał miejsce na placu Kolegiackim, gdzie na uczestników będą czekać władze Poznania. Będzie tam też orkiestra i tort – pokaźnych rozmiarów, bo ważący 770 kg. Takim to urodzinowym wypiekiem zostaną poczęstowani mieszkańcy i goście na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania.

Za kierownictwo artystyczne i architekturę widowiska odpowiada Piotr Tetlak, Fundacja Asocjacja 2006, a za produkcję i organizację – Arleta Kolasińska, Fundacja Artystyczno-Edukacyjna PUENTA. Opiekę inscenizacyjną nad szkołami sprawuje Kuba Kapral z Circus Ferus.

Jednak świętowanie nie zakończy się na jednodniowych obchodach. Będzie trwało przez cały rok, choć będą to już mniej spektakularne działania.
– Urodziny miasta to okazja, która sprawiła, że Poznańskie Centrum Dziedzictwa postanowiło dedykować wiele różnorodnych atrakcji w ciągu całego roku właśnie temu wydarzeniu – mówi dr Monika Herkt, dyrektor Poznańskiego Centrum Dziedzictwa. – Kluczowa jest wystawa czasowa “Siła spotkania. O ludziach, którzy tworzyli ”. Będzi ona opowiadać o ludności rodzime, ale też ludziach, którzy przybywali do Poznania przez osiem wieków i to miasto tworzyli.

Brama Poznania zaprasza też 22 kwietnia na VII finał mistrzostw Debat Oksfordzkich o Puchar Prezydenta Miasta Poznania. Ich tematem będą między innymi kwestie związane z lokacją stolicy Wielkopolski. Tematowi lokacji będzie poświęcona także Majówka w Bramie Poznania (1-3 maja) oraz letni cykl przyrodniczo-kulturalny “Rzeka Żywa”, a na stronie internetowej Bramy Poznania można już odsłuchać podkast “Miasto czy miasto”.

30 kwietnia, a także 20 maja – czyli w Noc Muzeów – Trakt Królewsko-Cesarski zaprosi na spacery pod hasłem “Najważniejsza jest loka(liza)cja!”. Dzięki nim będzie można nie tylko odwiedzić miejsca kluczowe dla historii Poznania, ale także poznać różne aspekty życia mieszkańców.

30 czerwca w Galerii Śluza otwarta zostanie wystawa “Siła spotkania. O ludziach, którzy tworzyli Poznań”. A na stronie internetowej Galerii Śluza zostanie udostępniona wystawa online “Miasto jak się patrzy”.

– Mamy już w Poznaniu tradycję obchodzenia Imienin Miasta, a w tym roku możemy świętować także Urodziny – i to okrągłe, z dwiema szczęśliwymi siódemkami – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – To nasze wspólne święto, każdy jest zaproszony. Razem przejdźmy z prawego na lewy brzeg Warty, tak jak nasze Miasto 77 dekad temu.

Strona głównaKulturaUrodziny Poznania: Gigantyczny tort, kolorowy pochód i widowisko plenerowe