Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu będzie miał nowy budynek

nowy budynek UPP, wmurowanie kamienia węgielnego fot. UPP

Centrum kliniczne B+R medycyny i hodowli zwierząt oraz ochrony klimatu – to nowy budynek Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, który będzie się mieścił przy ul. Szydłowskiej 43. 27 lutego wmurowano pod niego kamień węgielny.

Centrum będzie nowoczesnym, specjalistycznym budynkiem dla Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach UPP. Będą w nim prowadzone badania z obszaru nauk biologicznych, zootechniki, weterynarii, przedklinicznych i translacyjnych. Wyposażenie budynku pozwoli na zwiększenie potencjału badawczego i innowacyjnego uniwersytetu, jeśli chodzi o wpływ chowu i hodowli zwierząt na środowisko oraz ochronę zdrowia zwierząt.

Budynek będzie zajmował łączną powierzchnię całkowitą 1865 metrów kwadratowych o kubaturze prawie 9 tys. metrów sześciennych i liczył dwie kondygnacje. Znajdą się w nim: zwierzętarnie dla zwierząt małych modelowych, pomieszczenia laboratoryjne, pracownie: obrazowania przyżyciowego zwierząt, analizy produktów pochodzenia zwierzęcego, analizy pasz i dodatków paszowych oraz weterynaryjnych, do badań mikrostruktur dodatków paszowych oraz sale konferencyjna i wykładowa.
– Dzięki tej inwestycji powstanie nowoczesna i innowacyjna infrastruktura badawczo-rozwojowa służąca prowadzeniu badań na światowym poziomie w zakresie dobrostanu zwierząt, ochrony klimatu, chorób cywilizacyjnych ludzi i zwierząt – zapewnia Iwona Cieślik, rzeczniczka prasowa UPP.

Po odczytaniu i podpisaniu aktu erekcyjnego nastąpiło jego poświęcenie i symboliczne wmurowanie kamienia węgielnego.

Podczas uroczystości rektor UPP, prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz, podziękował samorządowi województwa wielkopolskiego (23 106 704,38 zł z WRPO 2014-2020) oraz Ministerstwu Edukacji i Nauki RP (3 225 278 zł) za wsparcie finansowe inwestycji. Natomiast dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, prof. dr hab. Małgorzata Szumacher, przypomniała o poznańskich organicznikach, z których uniwersytet stara się brać przykład – powstająca inwestycja to typowy core facilities, z którego będą mogli korzystać nie tylko pracownicy UPP, ale także wszyscy inni naukowcy zainteresowani zgłębianiem tajników nauki o życiu.

Podziel się:

Ostatnio dodane: