Unijne pieniądze dla szpitala. Na poprawę diagnostyki i leczenia

Marek Woźniak, Krystyna Mackiewicz fot. UMWW

Prawie 10 milionów złotych z unijnego budżetu trafi do Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego dzięki projektowi eKonsylium, który ma poprawić dostęp do danych medycznych pacjentów oraz usprawnić ich diagnozowanie i leczenie.

„Rozszerzenie wykorzystania nowoczesnych e-Usług poprzez wdrożenie eKonsylium” to projekt, który będzie realizowany przy wsparciu środków unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 przez Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. 20 października Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz Krystyna Mackiewicz, dyrektor szpitala, podpisali umowę na dofinansowanie związane z cyfryzacją usług medycznych. Wsparcie wynosi ponad 9,7 mln zł (wartość całkowita projektu to prawie 12 mln zł).

– To wielka szansa skutecznego leczenia dla każdego Wielkopolanina – podkreśla Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Dzięki projektowi ma się zwiększyć dostępność pacjentów do usług medycznych poprzez wdrożenie nowej e-usługi, czyli eKonsylium. Powstanie specjalna infrastruktura teleinformatyczna, która pozwoli ujednolicić systemy wykorzystywane dotychczas przez dwa szpitale: Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego oraz Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego, które zostały zintegrowane w jeden podmiot leczniczy.

– Myślę, że możliwość zgromadzenia wszystkich danych o pacjencie, dostęp online do zdjęć, diagnoz, całej historii chorób w jednym miejscu i czasie oraz możliwość skorzystania z konsultacji wielu specjalistów, daje przełom i szanse dla każdego z chorujących – mówi Marszałek Marek Woźniak.

– Przez wdrożenie e-usługi wzmocnionej eKonsylium wszystkie systemy informatyczne szpitala, będą miały wspólną platformę funkcjonowania. Będziemy też mogli wysyłać lub pobierać historię leczenia pacjenta z każdego szpitala, z którym pojawi się możliwość połączenia w ramach systemu informatycznego – tłumaczy dyrektor Krystyna Mackiewicz.

Wdrożenie eKonsylium to już trzeci projekt realizowany przez szpital dzięki dofinansowaniu z WRPO na lata 2014-2020. Ich całkowita wartość wynosi ponad 18,5 mln zł.

Podziel się: