wtorek, 16 kwietnia, 2024

Unia Metropolii Polskich napisała do ministra zdrowia. W sprawie wyborów

Specustawa wprowadzająca głosowanie korespondencyjne dla wszystkich wyborców wzbudziła poważne zastrzeżenia Unii Metropolii Polskich. Samorządy wystosowały w tej sprawie pismo do Łukasza Szumowskiego, ministra zdrowia.

W piśmie do ministra zdrowia samorządowcy zwracają uwagę na ryzyka związane z przeprowadzaniem wyborów w trakcie obowiązującego stanu epidemii i brak jasnych wytycznych, co do procedur mających zapewnić bezpieczeństwo sanitarne.

“Każdy wójt, burmistrz, prezydent miasta ślubował sprawować powierzony urząd dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy. Rota ta obowiązuje nas również w przygotowaniach wyborów prezydenckich. Dlatego chcemy je organizować w oparciu o wyraźne wskazania dysponenta tego zadania, jakim jest rząd i w sposób niezagrażający zdrowiu i życiu Polaków” – czytamy w liście, którego pełną treść udostępniamy poniżej.

List Unii Metropolii Polskich do ministra zdrowia:

Jako przedstawiciele samorządów terytorialnych od miesiąca zwracamy uwagę na ryzyka związane z przeprowadzaniem wyborów w trakcie obowiązującego stanu epidemii spowodowanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Ale nasze ogromne doświadczenie jest ignorowane, a w zamian jesteśmy zaskakiwani nowymi projektami zmian w kodeksie wyborczym.

W tej sytuacji czujemy się upoważnieni do stwierdzenia, że Rząd oraz sejmowa większość dążąca do przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP w obecnych okolicznościach bierze na siebie całkowitą odpowiedzialność za życie i bezpieczeństwo zdrowotne Polaków.

Samorządy są w tej kwestii wyłącznie wykonawcą zadań rządowych i będą je realizować w oparciu o obowiązujące prawo, ale bezwzględnie przy zachowaniu priorytetu, jakim jest bezpieczeństwo zdrowia i życia mieszkańców.

Mając powyższe na uwadze, skierowaliśmy m.in. do Głównego Inspektora Sanitarnego i Państwowej Komisji Wyborczej zapytania w sprawie środków bezpieczeństwa dla ochrony wyborców, członków obwodowych komisji wyborczych, osób obsługujących komisje i wykonujących prace organizacyjne.

Brak odpowiedzi od GIS i bardzo ogólna ze strony PKW zmusza nas – Prezydentów Miast – do ponowienia wystąpienia, tym razem bezpośrednio do Pana: Ministra Zdrowia i lekarza, w sprawie wymogów sanitarnych, jakie powinny zostać przez nas wprowadzone przy realizacji zadania zleconego przez administrację rządową. Brak jasnych wytycznych w tej sprawie może spowodować, że – nie z winy samorządów – w procesie przygotowania i przeprowadzenia wyborów narażone zostanie zdrowie i życie ludzkie.

Prosimy o szczegółową instrukcję bezpiecznego postępowania w procesie przygotowawczym oraz wyborczym w zakresie:

przeprowadzania szkoleń i obligatoryjnych pierwszych posiedzeń obwodowych komisji wyborczych, podczas których wybierani są przewodniczący i ich zastępcy oraz ustalany jest plan pracy komisji (w największych miastach problem dotyczy 3 – 5 tysięcy członków obwodowych komisji wyborczych, które liczą nawet do 13 osób),
zachowania bezpieczeństwa współpracy i komunikacji członków komisji oraz osób je obsługujących podczas:
przygotowywania i wyposażenia lokali wyborczych,
głosowania wyborców,
wielogodzinnego liczenia kart wyborczych,
sporządzania protokołów, przekazywania ich do okręgowej komisji wyborczej i depozytu urzędnikom wyborczym,
wyposażenia i dezynfekcji stanowisk do wydawania kart do głosowania,
wyposażenia w płyn do dezynfekcji rąk, jednorazowe rękawiczki, maseczki ochronne z zaznaczeniem, czy dotyczy to członków komisji, czy również wyborców, operatorów informatycznych, pracowników urzędów obsługujących komisje.
Odwlekanie w czasie opracowania przepisów (rekomendacji) w powyższych kwestiach powoduje, że samorządy nie będą miały czasu na prawidłowe przygotowanie procesu wyborczego.

Każdy wójt, burmistrz, prezydent miasta ślubował sprawować powierzony urząd dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy (miasta). Rota ta obowiązuje nas również w przygotowaniach wyborów prezydenckich. Dlatego chcemy je organizować w oparciu o wyraźne wskazania dysponenta tego zadania, jakim jest rząd i w sposób niezagrażający zdrowiu i życiu Polaków.

UMP, el

Strona głównaWiadomości z PolskiUnia Metropolii Polskich napisała do ministra zdrowia. W sprawie wyborów