walki w Donbasie fot. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Ukraina: Wybuch w Chersoniu, intensywny ostrzał w Donbasie

Ukraińskie rakiety wysadziły w powietrze wieżę telewizyjną w okupowanym przez Rosjan Chersoniu. W obwodach donieckim i ługańskim trwają ciężkie walki – w ciągu doby siły ukraińskie odparły 6 ataków.

Jak informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, Rosjanie zwiększyli tempo operacji ofensywnych i prawie na wszystkich kierunkach prowadzą intensywny ostrzał – najbardziej intensywny w kierunku Doniecka i Słobodszczyzny, na Charków. W centrum ostrzału jest Izium i okolice – by wzmocnić walczące tu oddziały Rosjanie przerzucili do miasta jednostki powietrznodesantowe i około 500 sztuk sprzętu. Rosjanie prowadzą też działania w kierunku Krymu, jednak zdaniem sztabu to tylko zasłona dymna – chodzi o zatrzymanie oddziałów ukraińskich na miejscu i zapobieżenie przeniesieniu ich na inny odcinek frontu. Główne działania skupiają się na kierunkach Chersoń – Mikołajów i Chersoń – Krzywy Róg.

W obwodach donieckim i ługańskim w ciągu ostatniej doby siły ukraińskie odparły sześć ataków nieprzyjaciela i zniszczyły m.in. osiem celów powietrznych, w tym jeden samolot, pięć czołgów, jeden system artyleryjski i 22 pojazdy opancerzone. Okupanci atakują wykorzystując lotnisko w Melitopolu, gdzie stacjonują samoloty szturmowe Su-25, śmigłowce uderzeniowe Ka-52 i drony bojowe.

Według „Ukraińskiej Prawdy” pod Donieckiem Rosjanie rozstrzelali Ukraińców, którzy próbowali się poddać. Stacja Hromadske poinformowała, że w okupowanym Melitopolu z Miejskiego Muzeum Krajoznawczego ukradli złoty skarb scytyjski, wydobyty przez archeologów w latach 50. Kilkanaście dni temu Rosjanie wywieźli też w głąb Rosji wszystkie cenne zabytki z muzeów w Mariupolu.

W nocy w okupowanym Chersoniu wyleciała w powietrze wieża telewizyjna trafiona ukraińską rakietą. Jak podaje rosyjska agencja RIA Novosti, Ukraińcy wystrzelili w kierunku Chersonia trzy rakiety i jedna trafiła w wieżę. Pozostałe dwie zestrzelili Rosjanie.

CNN opublikowała nagranie pokazujące wybuch, którego autentyczność została zweryfikowana. Według OSINTtechnical wieżę zaatakował dron.

Portal Nexta poinformował, że na stronie internetowej Zgromadzenia Ustawodawczego regionu Krasnojarsk w Rosji pojawiła się informacje o planach dotyczących chersońskich rolników, a konkretnie wywłaszczenia ich z nadwyżki upraw.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski komentując doniesienia o narastających niepokojach i prowokacjach rosyjskich na Naddniestrzu powiedział, że siły zbrojne tego Ukrainy są gotowe na odparcie ewentualnego ataku rosyjskiego z tego terenu. Prezydent podziękował też Unii Europejskiej.

„Komisja Europejska zgodziła się na zniesienie wszystkich ceł i kontyngentów na eksport z Ukrainy na rok, a także zawieszenie ceł antysubsydyjnych” – poinformował. – „Omówiłem dziś szczegóły tej propozycji z prezydent Ursulą von der Leyen. Jestem jej osobiście wdzięczny i wszystkim naszym europejskim przyjaciołom za ten krok. W tej chwili pozwoli nam to na jak najwięcej utrzymać działalność gospodarczą na Ukrainie, naszą krajową produkcję”.