Ukraina: Walki trwają mimo Wielkanocy

zniszczone miasto fot. Ministerstwo Obrony Ukrainy

Na Ukrainie prawosławni i grekokatolicy właśnie świętują Wielkanoc, ale Rosjanie nie przerwali ognia z tego powodu. Nadal trwają walki na Donbasie, a na Mariupol, który nadal się broni, co 3 minuty spada bomba.

Jak podał sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w obwodzie biełgorodzkim, około 60 km od granicy z Ukrainą, Rosja rozlokowała wyrzutnie pocisków Iskander przeniesione z Kurska. Rosjanie prowadzą działania ofensywne w obwodach donieckim i ługańskim, w kierunku Siewierodoniecka, Kurachowki i Popasnej. W Rubiżnem i Popasnej toczą się ciężkie walki, jak podał Serhij Hajdaj, szef władz obwodu ługańskiego.

W Siewierodoniecku, Lisiczańsku, Nowodrużesku i Hirske pociski zburzyły domy mieszkalne, zginęło osiem osób. Żołnierze zabrali z Rubiżnego dwóch chłopców, którzy byli tam sami od tygodnia pod ostrzałem. Ich matka pojechała do miasta i już nie wróciła. Chłopcy zostali ewakuowani do krewnych w Połtawie. W obwodzie donieckim podczas ostrzału zginęły dwie dziewczynki w wieku 14 i 5 lat, jak poinformował Pawło Kyryłenko, szef władz tego regionu.

Nadal trwa ostrzał Charkowa i obwodu charkowskiego. Jak podał Wołodymyr Tymoszko, szef obwodowej policji, trzy osoby, w tym 12-letnie dziecko, zostały ranne na skutek ostrzału przez Rosjan miasta Czuhujewa.

Nie ustają rosyjskie ataki na Azowstal w Mariupolu mimo Wielkanocy. Jak poinformował Światosław Palamar, zastępca dowódcy pułku Azow, broniącego miasta, bomby spadają praktycznie co 3 minuty.
„Bóg patrzy z góry na miasto Mariupol” – powiedział w wielkanocnym nagraniu. – „Na domy, których mieszkańcy zostali wyrwani przez pociski wroga jak dzieci z łona matki. Na obrońców miasta nazwanego imieniem matki Jego Syna. Mówią, że Chrystus zmartwychwstał i Ukraina zmartwychwstanie. Czy Jego cuda wystarczą do takiego zmartwychwstania?”.

Rosjanie zdobyli miejscowość Zariczne niedaleko Siewierodoniecka, natomiast wojska ukraińskie podchodzą coraz bliżej Chersonia. Ukraińcy odbili osiem miejscowości na północy obwodu, spychając wroga do Czernobaiwki, która jest już przedmieściem Chersonia, jak podał Julian Röpcke, dziennikarz „Bilda”. Władze obwodów, w których toczą się walki, nadal wzywają wszystkich mieszkańców do ewakuacji, dopóki to jeszcze jest możliwe.

Także w obwodzie chersońskim doszło do prowokacji rosyjskiej, którą od kilku dni zapowiadał ukraiński wywiad. Rosjanie w czołgach z ukraińskimi flagami ostrzelali miejscowość Hrozowe znajdującą się w okupowanej części regionu.

Andriej Niebytow. komendant policji obwodu kijowskiego, poinformował, że podczas oczyszczania miejscowości, które okupowali Rosjanie, w jednej z nich znaleziono telefon polowy TA-57 z… 1957 roku, z którego Rosjanie nadal korzystali w czasie walki.

Według brytyjskiego ministerstwa obrony Rosjanie ponoszą w Donbasie bardzo duże straty z powodu silnego i konsekwentnego oporu sił ukraińskich i zdobycze terytorialne tego w żaden sposób nie rekompensują, bo są niewielkie. Rosjanie stracili w czasie tej wojny około 21,8 tys. żołnierzy, 873 czołgi, 2238 pojazdów opancerzonych, 179 samolotów, 154 śmigłowce i wiele innego sprzętu.

https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/301999765446442

Według Ołeksija Arestowycza, doradcy prezydenta Ukrainy, bitwa o Donbas powinna się zakończyć w ciągu 2-3 tygodni, bo po prostu Rosjanie nie będą mieli już czym atakować. Według niego może to także oznaczać zakończenie aktywnej fazy wojny w ogóle.

Na Ukrainę nadal napływa pomoc: Wielka Brytania wyśle Ukrainie 20 samobieżnych jednostek artyleryjskich AS-90, które mają zasięg do 24 kilometrów i wystrzeliwują 3 pociski w ciągu 10 sekund, a do tego 45 000 pocisków, jak podał „Daily Express”. Stany Zjednoczone przesłały dwa wojskowe samoloty transportowe US Air Force C-17A Globemaster oraz kilka amerykańskich samolotów transportowych Boeing 747, które wylądowały na lotnisku w Rzeszowie.

Parlament Wielkiej Brytanii zwrócił się też do Francji i Niemiec, by zwiększyły pomoc dla Ukrainy. Jego zdaniem oba kraje powinny być bardziej aktywne w tej dziedzinie, bo same słowne deklaracje i słowne poparcie dla Ukrainy nie wystarczą, jak podała telewizja SkyNews.

https://www.facebook.com/zelenskiy.official/videos/1651160575243890

Podziel się: