Ukraina: Śmierć trzymiesięcznej dziewczynki. Ataki w czasie Wielkanocy

Siły Zbrojne Ukrainy fot. Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Osiem osób, w tym trzymiesięczna dziewczynka i jej matka, zginęło z powodu ostrzału rakietowego budynku mieszkalnego w Odessie. Trwają walki na Donbasie i pod Mariupolem. 60. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę przypada w dzień prawosławnej Wielkanocy.

W ciągu ostatniej doby ukraińska obrona przeciwlotnicza zniszczyła 17 celów, wśród nich trzy samoloty i pięć pocisków manewrujących. Według Dowództwa Operacyjnego „Południe” Ukraińcy wyzwolili też osiem miejscowości w obwodzie chersońskim. Mieszkańcy tego rejonu zgodnie z apelami władz ewakuują się, zanim przesunie się tam linia frontu – w sobotę wyjechało ponad 600 osób do Krzywego Rogu.

Jak podała agencja Reutera, członkowie Specjalnej Misji Monitorującej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (SMM OBWE) zostali zatrzymani w Doniecku i Ługańsku. Biuro prasowe OBWE podało, że podejmuje wysiłki, by ich uwolnić, ale nie podało szczegółów zatrzymania ani nawet liczby zatrzymanych osób.

Ataki na Odessę trwają – obrona przeciwlotnicza w nocy zestrzeliła kolejne dwie rosyjskie rakiety – tym razem wystrzelone z Morza Czarnego. Przypomnijmy, że poprzednie zostały wystrzelone znad Morza Kaspijskiego przez rosyjskie samoloty strategiczne Tu-95. Mer Odessy, Giennadij Truchanow, pokazał, jak wygląda budynek zniszczony przez rosyjskie rakiety.

 

Liczba ofiar ataków wzrosła do ośmiu, wśród nich jest matka z trzymiesięczną córeczką. Ich zdjęcie opublikował osierocony mąż i ojciec.

Do tej śmierci odniósł się w swoim nocnym przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zapytał, w jaki sposób ta kobieta i jej trzymiesięczna córeczka zagrażały Rosji i stwierdził, że zabijanie dzieci jest nową narodową ideą Federacji Rosyjskiej.
„Znajdziemy odpowiedzialnych za ten atak” – zapewnił. – „Każdego, kto wydaje te rozkazy, każdego, kto je wypełnia. Nieważne, jak długo to potrwa, wszystkie te sukinsyny zostaną pociągnięte do odpowiedzialności za każdą śmierć”.

https://www.facebook.com/zelenskiy.official/videos/979261036063762

Prezydent Zełenski ponownie przypomniał też, że jeśli obrońcy Mariupola zostaną zabici, a gdziekolwiek na okupowanym terytorium zostanie ogłoszone referendum, Ukraina natychmiast wycofa się z negocjacji pokojowych. Przypomnijmy, że Rosjanie zapowiedzieli takie referendum w Chersoniu na 27 kwietnia.

Trwa ostrzał Mariupola. Według oceny Ołeksija Arestowycza, doradcy prezydenta Ukrainy, Rosjanie strzelają już ze wszystkiego, co mają. Według analityków przynajmniej przez kilka najbliższych dni można się spodziewać takich ostrzałów Mariupola, a także tego, że Rosjanie będą chcieli wziąć obrońców głodem, w związku z tym nie pozwolą na uruchomienie korytarzy humanitarnych. Jednak główny atak Rosjan będzie skierowany na Donbas.

Prawosławni i grekokatolicy obchodzą dziś Wielkanoc. Uroczystości powinny się zacząć mszą o północy, ale patriarcha i władze Ukrainy zaapelowały do wiernych, by nie gromadzili się w kościołach, bo Rosjanie ostrzeliwują wszystkie miejsca zgromadzeń. Jak wynikało z rozmów przechwyconych przez służby bezpieczeństwa Ukrainy, Rosjanie dodatkowo z okazji Wielkanocy szykują „wybuchowe niespodzianki”.

https://www.facebook.com/zelenskiy.official/videos/5329049933780527

Problemów z udziałem w mszach wielkanocnych nie mają Rosjanie – Władimir Putin wziął udział w transmitowanej na żywo mszy w towarzystwie mera Moskwy Siergieja Sobianina. Jego pojawienie się na nabożeństwie w sytuacji, gdy na Ukrainie rosyjskie wojska mordują ludzi, wywołało ogromne oburzenie na całym świecie.

Podziel się:

Ostatnio dodane: