walki na Ukrainie fot. sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Ukraina: Drugi dzień ewakuacji Mariupola. Czy Rosja zaatakuje kolejne państwo?

2 maja ma być drugim dniem ewakuacji cywilów z Mariupola. Nadal trwają ciężkie walki w obwodzie dniepropietrowskim, na Donbasie i wokół Zaporoża. Ukraiński wywiad jest zdania, że Rosja zamierza zaatakować kolejne państwo i ma nim być Mołdawia.

Według prezydenta Wołodymyra Zełenskego Rosjanie przygotowują się do ataku na obwód dniepropietrowski. Trwają walki wokół Zaporoża – Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych poinformował, że armia ukraińska odparła szereg ataków na Zaporoże, a linia frontu ustabilizowała się na południowy wschód od miasta. Rosjanie kilkakrotnie próbowali otoczyć oddziały ukraińskie na wschód od miasta, ale im się to nie udało. Miasto ucierpiało w czasie walk. Są problemy z dostawa prądu i łącznością komórkową.

Rosjanie ostrzeliwują nadal obwód doniecki i prowadza ofensywę praktycznie na całej linii frontu. Według Pawła Kyrylenki, szefa administracji obwodowej, 1 maja zginęły 4 osoby, a 11 zostało rannych. Dane nie uwzględniają ofiar w Mariupolu i Wołnowasze, bo jak poinformował Kyrylenko, ukraińskie władze nie mają do nich dostępu. Oddziały ukraińskie ostatniej doby odparły tam 10 ataków wroga. Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, Rosjanie przygotowują się do ataku na Siewierodonieck i Słowiańsk i nadal zamierzają zdobyć Rubiżne i Popasną, dokąd trwa przerzucanie oddziałów spod Mariupola.

W obwodzie czernihowskim Rosjanie ostrzelali z moździerzy pozycje Ukraińców z moździerzy. Trwa ostrzał Charkowa. W obwodzie briańskim przy granicy z Ukrainą wzmocniono działania administracji, policji i kontrwywiadu oraz kontrole na głównych drogach.

Rosyjskie media wzywają do ataków na Lwów, a minister spraw zagranicznych Rosji, Siergiej Ławrow, w wywiadzie dla włoskiej telewizji Rete 4 porównał Wołodymyra Zełenskiego do… Adolfa Hitlera. Zapewnił też, że Rosja nie zamierza zmieniać władzy na Ukrainie, chodzi jej tylko o denazyfikację tego kraju. Najwyraźniej według Rosji denazyfikacja to zmiana władzy na podporządkowaną interesom Moskwy.

W Mariupolu trwa pierwsze prawdziwe zawieszenie broni od początku wojny i 1 maja udało się ewakuować 100 osób.
„Będziemy nadal robić wszystko, aby ewakuować naszych ludzi z Azowstalu, z Mariupola” – zapewnił prezydent Wołodymyr Zełenski. 2 maja ma być kolejnym dniem ewakuacji. Według agencji Ukrinform, dzięki wsparciu ONZ i Czerwonego Krzyża zorganizowano kolejne dwa punkty ewakuacyjne w miejscowościach Manhusz pod Mariupolem i Łunaczarskie Koło koło Berdiańska.

1 maja w Kijowie gościła Nancy Pelosi, przewodnicząca Izby Reprezentantów USA. Jak powiedział prezydent Zełenski, podczas spotkania omówiono kwestie pomocy dla Ukrainy, prezydent podziękował za to, co dotąd otrzymała Ukraina i za ponowne uruchomienie Lend-Lease, programu szybkiej pomocy dla krajów Europy z czasów drugiej wojny światowej i za przygotowanie kolejnego pakietu pomocy dla Ukrainy o wartości 33 mld dolarów.
„Jesteśmy wdzięczni wszystkim partnerom, którzy w tych warunkach i w tak trudnym czasie przekazują światu i Rosji tak ważne i mocne sygnały poparcia dla Ukrainy, odwiedzając naszą stolicę” – powiedział Zełenski.

Nancy Pelosi dziś spotka się w Polsce z prezydentem Andrzejem Dudą i marszałkiem Sejmu Elżbietą Witek.

Jak podały brytyjskie media, powołując się na źródła w ukraińskiej armii, Rosjanie mają już na celowniku kolejne państwo i ma nim być Mołdawia. Według źródła opanowanie przez Rosjan Mołdawii pozwoli na zaatakowanie Ukrainy z drugiej strony i wzięcie jej w kleszcze, a nie będzie dużym wyzwaniem. Prezydent Modławii Maia Sandu przyznała, że mołdawska armia nie jest w najlepszej kondycji. Według źródła decyzja o ataku na Mołdawię już zapadła, jednak Brytyjczycy twierdzą, że nie są w stanie zweryfikować tych informacji w innych źródłach. Z kolei według danych brytyjskiego ministerstwa obrony armia rosyjska ponosi krańcowo ciężkie straty – ponad jedna czwarta ze 120 batalionowych grup taktycznych jest „bojowo nieskuteczna”, jak podał „The Spectator Index”. Czy w takiej sytuacji Rosjanie byliby w stanie zaatakować kolejne państwo?

Jak poinformował agencję Ukrinform Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy, w Sztabie Generalnym Sił Zbrojnych Ukrainy działał rosyjski szpieg, a dodatkowo kontrwywiad zlikwidował jeszcze jedna siatkę szpiegowską, już nie powiązaną z dowództwem wojskowym. Szpieg w sztabie informował o działaniach ukraińskiej armii, natomiast siatka miała za zadanie przygotować prowokację i zestrzelić samolot pasażerski nad Rosją lub Białorusią, a później zrzucić winę na Ukraińców.

Według Ann Linde, szwedzkiej minister spraw zagranicznych, bardzo prawdopodobne jest, że Finlandia złoży wniosek o członkostwo w NATO. Jednak sama Finlandia zapowiedziała, że ogłosi swoją decyzję dopiero 12 maja.

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock stwierdziła z kolei, że pokój we wschodniej Europie nie może zapaść na warunkach podyktowanych przez Rosję, bo nie zapewni bezpieczeństwa, tylko będzie zaproszeniem do następnej wojny. Zniesienie sankcji natomiast może nastąpić wyłącznie po wycofaniu wszystkich rosyjskich żołnierzy z Ukrainy.