Uchodźcy z Afganistanu opuścili już Wielkopolskę

transport obywateli Afganistanu fot. Port Lotniczy Poznań Ławica

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami ani jeden uchodźca z Afganistanu nie zdecydował się pozostać na stałe w Polsce. Większość wybrała Kanadę, ze względu na znajomość języka.

Już wszyscy afgańscy uchodźcy wyjechali z Poznania – przebywali tu kilka miesięcy po ewakuacji z Afganistanu, gdy władzę w ich ojczyźnie przejęli talibowie. Uchodźcy to w większości pracownicy jednostek związanych z NATO i ich rodziny. Zostali ewakuowani z Afganistanu na początku września, bo dalszy pobyt w ojczyźnie nie był dla nich bezpieczny.

Do Poznania trafiła mniej więcej stuosobowa grupa Afgańczyków. Mieli być trzy miesiące, rozlokowano ich w hotelu Ikar, ale ich pobyt nieco się wydłużył ze względu na procedury wizowe – okazało się, że żaden z Afgańczyków nie chce zostać w Polsce, wszyscy chcieli wyjechać dalej na zachód. Zadecydowała znajomość języka, bo wszyscy wybrali albo kraje anglojęzyczne, albo takie, w których angielski jest drugim językiem. Najwięcej, bo 66 osób, zdecydowało się na wyjazd do Kanady, 20 do USA, 18 do Holandii, a 2 osoby do Danii.

Źródło: Radio Poznań

Podziel się: