Ubywa pustostanów w Poznaniu. To nowa metoda ZKZL

pustostan fot. ZKZL

724 mieszkania – tyle przekazano lokali komunalnych poznaniakom w 2022 roku. To rekordowe osiągnięcie i dowód na coraz krótszy czas zagospodarowania pustostanów przez Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu.

– Pod koniec 2019 roku liczba pustostanów wzrastała a mieszkańcy Poznania długo czekali na mieszkania komunalne – tłumaczy Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy ZKZL. – Zarząd spółki podjął wtedy, bardzo ważną i, jak pokazała przyszłość, niezwykle skuteczną decyzję o wdrożeniu procesu opracowanego według metodyki Lean Management. Podczas prac nad optymalizacją zagospodarowania pustostanów pracownicy spółki zdiagnozowali główne problemy na które napotykają. Kolejnym krokiem było ograniczenie biurokracji do minimum. Dokumenty w formie papierowej odeszły do lamusa i zastąpiono je elektronicznymi wersjami. Skrócił się także czas podejmowania decyzji na poszczególnych etapach. Dzięki wprowadzonym zmianom proces zagospodarowania pustostanów skrócił się znacząco.

Obecnie od przejęcia lokalu do momentu wprowadzenia się nowych lokatorów nie mija więcej niż 60 dni, i to wliczając w to remont, oczywiście o ile nie trzeba tam wykonywać skomplikowanych i czasochłonnych prac remontowych. A przed wprowadzeniem metody Lean Management ten proces trwał ponad 180 dni, czyli trzykrotnie dłużej.

– Warto zwrócić uwagę, że każdy remont musi zostać zorganizowany w zgodzie z przepisami prawa zamówień publicznych, co również wpływa na długość procesu – podkreśla Łukasz Kubiak. – Lokale, które nie wymagają remontu przekazywane są nowym najemcom nawet tego samego dnia, w którym lokal został przekazany do zasobu ZKZL.

Dzięki przyspieszeniu i optymalizacji procesu w 2022 roku aż 724 rodziny otrzymały nowe lokale i w nich zamieszkały, co oznacza, że średnio w miesiącu ZKZL przekazywał aż 60 lokali poznaniakom. W 2021 roku tych lokali było znacznie mniej – spółka przekazała 428 mieszkań.

– To znakomity wynik pokazujący, jak duże są potrzeby mieszkaniowe poznaniaków i jak mocno zdynamizowany proces zagospodarowania pustostanów wpłynął na liczbę zadowolonych rodzin, które nie muszą długo czekać na mieszkania komunalne – podsumowuje Łukasz Kubiak. – Przy ogromnej skali sięgającej 12,5 tysiąca mieszkań zarządzanych przez spółkę pojawianie się pustostanów to naturalna kolej rzeczy. Najemcy zmieniają miejsce zamieszkania, niestety umierają lub zwalniają swoje mieszkania w innych powodów. Dla spółki istotniejszym procesem jest szybkie zagospodarowanie pustostanów i przekazanie ich potrzebującym poznaniakom.

Podziel się:

Ostatnio dodane: