Kopalnia węgla

Turek: Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów będzie zlikwidowana

Jeszcze tylko do końca tego roku będzie działała Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów. Taką decyzję podjął zarząd PAK KWB Adamów, spółki zależnej ZE PAK.

Powodem jest zakończenie działalności elektrowni Adamów, co nastąpiło w 2017 roku. Elektrownia była głównym odbiorcą węgla z kopalni. Po jej zamknięciu węgiel był kupowany przez elektrownię Pątnów, ale sytuacja na rynku energetycznym zmieniła się i wszystko wskazuje na to, że będzie się zmieniać nadal, więc wydobywanie węgla brunatnego na tym samym poziomie staje się nieopłacalne – jak informuje Bankier.pl.

Zmiany na rynku energetycznym to zmniejszające się zużycie energii, koszty opłat za emisję CO2 i rosnąca konkurencja energii z gazu oraz odnawialnych źródeł, które opłat za emisję CO2 nie muszą ponosić. Wszystko to sprawiło, że spółka podjęła decyzje o funkcjonowaniu kopalni jeszcze tylko do końca roku i rozwiązanie spółki po tym terminie. Majątek kopalni zostanie wykorzystany, na ile to będzie możliwe, przy realizacji projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii.

el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze