Trzy tysiące nowych roślin na Łazarzu. I to na jednej ulicy!

Stablewskiego fot. ZDM

Aż 3 000 nowych roślin zostanie posadzonych przy ulicy Stablewskiego w Poznaniu. Prace związane z odbrukami, remontem chodnika i przygotowaniami do przyszłych nasadzeń potrwają do końca listopada.

Jak informuje Zarząd Dróg Miejskich, który jest wykonawcą prac, działania będą prowadzone pomiędzy ul. Lodową a ul. Głogowską po stronie południowej, a także na odcinku ul. Dmowskiego – ul. Lodowa po stronie południowej. Środki na ten cel, 250 tys. zł, przekazała Rada Osiedla Łazarz, która była też inicjatorem odbruków i nowych nasadzeń na Stablewskiego.

– W tym roku prowadzone będą prace brukarskie, remont i odbruki – wyjaśnia Agata Kaniewska, rzeczniczka prasowa ZDM. – Te ostatnie mają odbywać się w miejscach, które nie są wykorzystywane przez kierowców, pieszych i rowerzystów. Następnie będzie można przystąpić do nasadzeń zieleni. Prace w zakresie założenia zieleni będą prowadzone wiosną 2023 r. Planowane jest wprowadzenie roślin naprzemiennie kwitnących, w tym krzewów ozdobnych i wieloletnich bylin. Pojawią się również rośliny cebulowe. Łącznie posadzonych zostanie około trzech tysięcy roślin.

Nowe rośliny wpłyną na poprawę estetyki przestrzeni na ulicy – i nie jest to jedyna ulica w mieście, która zyska na urodzie dzięki odbrukom i nowym nasadzeniom. Odbruki miały miejsce na ul. Wojskowej, Grobla, Królowej Jadwigi, Poznańskiej, Jeżyckiej, Dąbrowskiego (na odcinku od ul. Żeromskiego do Botanicznej), Karmelickiej, Mostowej, 3 Maja czy Chwaliszewo.

Ostatnio sporo odbruków miało miejsce właśnie na Łazarzu dzięki wprowadzeniu strefy płatnego parkowania. Nowa organizacja ruchu przeniosła w wielu miejscach parkowanie samochodów na jezdnie, uwalniając miejsce pod zieleń. Nowe nasadzenia można już podziwiać na ulicach: Niegolewskich, Białej, Niecałej, Stablewskiego, Jarochowskiego, Małeckiego i Kanałowej. W ramach prac odbrukowano ponad 3100 metrów kwadratowych utwardzonej powierzchni, posadzono 31 drzew i ponad 4300 krzewów. Kończą się także tego typu prace na ul. Kanałowej.

Podziel się: