rondo_aleksandra_wizy fot. Trzcianka.pl

Trzcianka: Aleksander Wiza kontra Józef Piłsudski, czyli kłopoty z nazwą ronda

Czyje imię nosi rondo w Trzciance? To dobre pytanie, bowiem od kilku miesięcy władze Trzcianki i wojewoda wielkopolski nie mogą się porozumieć w tej sprawie.

Władze Trzcianki nazwały rondo imieniem Aleksandra Wizy, miejscowego społecznika, który założył też pierwszą spółdzielnię mieszkaniową w Trzciance. Jest, zdaniem mieszkańców i władz, osobą wielce zasłużoną dla rozwoju Trzcianki i zasługuje na to, by mieć swoje rondo.

Innego zdania jest wojewoda wielkopolski – bowiem Aleksander Wiza, przy całej swojej działalności społecznej był też członkiem PZPR. I na rondo nie zasługuje. Dlatego, jak podaje Radio Poznań, zgodnie z ustawą dekomunizacyjną, zmienił nazwę ronda na imienia Józefa Piłsudskiego.

To z kolei oburzyło wielu mieszkańców, zwłaszcza tych, którzy pamiętają jeszcze A. Wizę oraz jego działalność. Uważają, że nie był żadnym komunistą, przyczynił się do rozwoju Trzcianki i działał dla jej dobra, a nie dla polityki. Rondo powinno nosić jego imię.

Innego zdania jest jednak wojewoda, który w tym przypadku wsparł się opinią IPN. A jego specjaliści orzekli jednogłośnie, że Wiza komunistą był. Zajmował wysokie stanowisko w Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, a przez rok pełnił także funkcję komendanta milicji obywatelskiej w Trzciance.

Sprawa nazwy ronda ostatecznie trafiła do sądu – sprawę wniosła trzcianecka rada miasta – i o tym, czyje imię będzie nosić rondo, zadecyduje Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Radio Poznań, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze