Trwają remonty secesyjnych kamienic w Poznaniu. Miasto chwali się efektami

odnawianie jeżyckiej secesji fot. UMP

3 mln zł – tyle miasto wydało w ciągu ostatnich ośmiu lat na remonty secesyjnych kamienic na Jeżycach. Dzięki temu kolejne budynki i ich detale architektoniczne odzyskują blask.

Przykładem udanych prac rewitalizacyjnych są budynki przy ul. F. Roosevelta (3, 4, 5, 6/7, 9/10), ul. Krasińskiego (3, 3a, 4, 4a) oraz ul. Zacisze (4, 4a). To zespół najcenniejszych secesyjnych kamienic w Poznaniu, objętych ścisłą ochroną konserwatorską i wpisanych do rejestru zabytków.

– Renowacje tak cennych obiektów są bardzo kosztowne nie tylko ze względu na skalę budynków, ale także na zakres prac, które trzeba wykonać – podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Dlatego Miasto od 8 lat dofinansowuje remonty tych kamienic. Tylko w ubiegłym roku przeznaczyliśmy na to ok. pół miliona zł i będziemy kontynuować dotacje. To architektoniczne perły Poznania, zależy nam na tym, by odzyskały dawny blask.

Prace konserwatorskie i remontowe prowadzone są z inicjatywy Miejskiego Konserwatora Zabytków, we współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową Jeżyce. To przede wszystkim inwestycje, które poprawiają stan techniczny budynków: remonty balkonów i dachów, nowe izolacje przeciwwilgociowe i konserwacja elewacji, która jest od razu zauważalna, ale przy której jest wyjątkowo dużo pracy ze względu na konieczność renowacji cennych detali architektonicznych, unikatowych sztukaterii i witraży klatek schodowych.

– Kamienice charakteryzują się znakomitymi rozwiązaniami architektonicznymi, funkcjonalnością wnętrz, przemyślaną i bogatą dekoracją fasad – mówi Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejski Konserwator Zabytków. – Są niezwykle cennym świadectwem dawnego Poznania, dlatego przy ich rewaloryzacji tak ważne jest zachowanie pierwotnych detali.

Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa „Jeżyce” to jedyna jak dotąd spółdzielnia mieszkaniowa w Poznaniu, która starała się dofinansowanie remontu zabytkowych budynków z budżetu miasta i dostała je.
– Dzięki temu dofinansowaniu elewacje kamienic z roku na rok wyglądają coraz lepiej – mówi Przemysław Stefaniak, prezes zarządu spółdzielni. – Sporo jeszcze mamy do zrobienia, ponieważ budynków jest więcej – to praca na kolejne kilkanaście lat. Mamy jednak nadzieję, że i w tym roku uda nam się zdobyć miejską dotację, wnioski mamy już przygotowane.

Przez ostatnie 8 lat w kamienicy przy ul. Roosevelta 4/ Zacisze 2 wyremontowano witraże w oknach klatek schodowych, elewację frontową i dach. W budynkach przy ul. Roosevelta 5/ Krasińskiego 1, Zacisze 4a i Krasińskiego 4 a również wyremontowano dach, a w tym ostatnim przypadku remont połączono również z impregnacją więźby dachowej. W kamienicach przy ul. Roosevelta 6-7/ Krasińskiego 2 oraz ul. Roosevelta 2 wyremontowano elewacje, a w kamienicy przy ul. Roosevelta 6-7 odnowione zostały detale architektoniczne.

Podziel się:

Ostatnio dodane: