sobota, 24 lutego, 2024

Trwa umacnianie wałów przeciwpowodziowych. Obra przekroczyła stan alarmowy

Od kilku dni poziom wody w kościańskim kanale Obry przekracza stan alarmowy. Na wały przeciwpowodziowe obowiązuje zakaz wchodzenia, a w kilku miejscach dodatkowo umocniono je workami z piaskiem.

Jak zapewniają władze Kościana, stan wałów i poziom wody jest na bieżąco monitorowany przez urzędników miasta i Wód Polskich. 11 stycznia przeprowadzono wizję lokalną wałów na całej długości kanałów Obry w granicach miasta. Podczas niej podjęto decyzję o ułożeniu dodatkowo kilku warstw worków z piaskiem przy moście na Skwerze Krimpen.

– Jeśli nie dojdzie do nagłych zmian w pogodzie nie grozi nam przelanie wałów – uspokaja Piotr Ruszkiewicz, burmistrz Kościana. – Przypomnę, że po powodzi z roku 2010 pogłębiono koryta kanałów w mieście i w kilku miejscach podniesiono wały. Wraz ze służbami miejskimi, policją, strażakami i kierownikiem Nadzoru Wodnego w Kościanie przeprowadziliśmy dziś wizję lokalną Kościańskiego Kanału Obry od Łazienek do Skweru Krimpen oraz Kanału Ulgi. Jedynie w pobliżu mostu na dawnej drodze krajowej doszło do niewielkiego zalania ścieżki. Zgodnie z zaleceniami specjalistów wydałem dyspozycję ułożenia w tym miejscu worków z piaskiem.

Podczas wizji ujawniono także niewielki ubytek ziemi w wale przeciwpowodziowym pomiędzy ul. Marcinkowskiego a Skwerem Krimpen – tam także zostały ułożone worki z piaskiem. Wody Polskie z kolei apelują do mieszkańców, by nie wchodzili na wały przeciwpowodziowe. Stan alarmowy wody w kanale w Kościanie wynosi 210 cm i obecnie jest przekroczony o 8 cm.

Źródło: UM Kościan
Strona głównaKościanTrwa umacnianie wałów przeciwpowodziowych. Obra przekroczyła stan alarmowy