„Trucizna” w Polskim Teatrze Tańca

Trucizna Poison PTT 2022 fot. Sławek Wąchała

“Trucizna” to opowieść o tańcu jako pasji. Czy tylko pozwala rozwinąć skrzydła – czy może także zatruć ciało, duszę i umysł? W ciągu stuleciu różne znaczenia przypisywano tańcowi. Które były prawdziwe?

Ze średniowiecza znamy pojęcie epidemii tanecznych – ogarnięci nimi ludzie nie mogli przestać tańczyć aż do zupełnego wyczerpania. W XIX wieku zjawisko to nazwano choreomanią, czyli tanecznym szaleństwem, i uważano za dość wstydliwą przypadłość, bo rodzaj choroby psychicznej. Ale taniec uważany był także za siłę leczniczą, oczyszczającą – zgodnie z włoska tradycja osoba, która została ugryziona przez tarantulę, powinna jak najszybciej zacząć tańczyć, bo wtedy jad pająka jej nie zabije i wyzdrowieje. W tym celu powstał przecież specjalny taniec – tarantella.

W spektaklu PTT taniec ma bardziej współczesne znaczenie, podkreśla się też jego rolę w budowie fizycznej wspólnoty i ruchowej empatii – podczas zgromadzeń, protestów w przestrzeni miejskiej czy w klubach. Jest to więc działanie o znaczeniu społecznym: może budować społeczność, więź, jedność, wspólnotę przeciwko światu – czy jednak może też niszczyć? Jak to jest, gdy z jednostkowych, indywidualnych doświadczeń buduje się jedność? Gdy powstaje wspólnota tańca, bogatsza o każde jednostkowe doświadczenie, każdy gest?

Warto wybrać się na spektakl i samodzielnie dokonać oceny doświadczenia. Tak kolektywnego, jak indywidualnego.

choreografia i reżyseria: Marta Ziółek
asystent choreografki, współpraca
choreograficzna: Wojciech Grudziński
teksty i dramaturgia: Anka Herbut
muzyka: Lubomir Grzelak
wizualizacje: Rafał Dominik
kostiumy: Tomasz Armada
reżyseria świateł: Aleksandr Prowaliński
making off: Karolina Sobel
asystentka spektaklu: Paulina Jaksim
współpraca choreograficzna przy scenach voguingowych: Magdalena Marcinkowska
współpraca choreograficzna przy scenach krumpowych: Piotr ZONTA Król
Evelyn Blue, Kacper Bożek, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Patryk Jarczok, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Dominik Kupka, Daniel Michna, Pau Pérez Piqué, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Zofia Tomczyk, Emily Wong-Adryańczyk
premiera: 25.02.2020 CK Zamek w Poznaniu
produkcja: Polski Teatr Tańca