Trening z wojskiem na poligonie w Biedrusku (ZDJĘCIA)

29.04.2023 BIEDRUSKO. Poligon. Żołnierze 12BOT zorganizowali akcję dla cywili TRENUJ Z WOJSKIEM, popularyzującej służbę wojskową.

Budowa broni, rzut granatem, ustawianie pojedynczej miny czy pokonywanie terenu różnymi sposobami – ponad 100 cywilów ćwiczyło to wszystko w Biedrusku pod okiem instruktorów z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej w ramach akcji „Trenuj z wojskiem”.

Uczestnicy spotkali się w strzelnicy wojskowej w Biedrusku i tu rozpoczęli swoją nietypową majówkę – akcję „Trenuj z wojskiem wiosna-lato”. Tym razem szkolenie prowadzili instruktorzy z 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Zajęcia rozpoczął ppłk Dariusz Wyrzykowski, cz.p.o. dowódca 12. WBOT.
– Miło mi gościć was podczas trzeciej edycji „Trenuj z wojskiem” – mówił do uczestników szkolenia. – Dla nas, jako 12. WBOT, to pierwsza tego typu kampania, ale znam wszystkie zagadnienia, z jakimi dziś się zapoznacie i wierzę, że będą one dla was atrakcyjne a wychodząc stąd, będzie towarzyszyło wam poczucie owocnie spędzonego majowego weekendu. Niech to będzie dla was przyjemny czas. Być może ktoś stwierdzi, że mundur jest dla niego…

Podczas akcji uczestnicy zostali podzieleni na dziesięć sekcji, a każdej towarzyszył „duch”, czyli żołnierz, który od początku, aż do końca szkolenia towarzyszył grupie, przeprowadzał przez punkty szkoleniowe i dbał o jej bezpieczeństwo. Uczestnicy mieli także okazję – w ramach przerwy śniadaniowej – spróbować wojskowych racji żywnościowych.

Co przypadło szkolącym się najbardziej do gustu?
– Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że możliwość wykonania strzelania z karabinka MSBS Grot, który posiadają na swoim wyposażeniu żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej – uśmiecha się Anna Jasińska-Pawlikowska z biura prasowego 12WBOT. – Ćwiczący mieli okazję strzelać pod okiem instruktorów z amunicji barwiącej typu UTM. Wcześniej wszystkie grupy szkoleniowe zostały zapoznane z budową tej broni.

Trening zakończyło wręczenie certyfikatów, pamiątkowego zdjęcia – i wojskowa grochówka. Po szkoleniowych trudach logistycy zadbali o uzupełnienie kalorii u ochotników…

– Poznałem tu sporo wartościowych umiejętności – wylicza Marcin, uczestnik akcji „Trenuj z wojskiem”. – Na przykład wyznaczanie kierunku północy, rozpalanie ogniska za pomocą krzesiwa, czy możliwość strzelania. Nie żałuję, że zgłosiłem się na szkolenie.

Ideą kampanii „Trenuj z wojskiem” jest zapoznanie chętnych z podstawowymi umiejętnościami wojskowymi i obronnymi i już można się zapisywać na kolejny termin. Wszystkie zasady można znaleźć na stronie Wojsk Obrony Terytorialnej, a samo zgłoszenie jest bardzo proste. W szkoleniach mogą wziąć udział obywatele polscy w wieku 15-65 lat.

Podziel się:

Ostatnio dodane: