Tłumy poznaniaków na Dniach Świętomarcińskich (ZDJĘCIA)

11 listopada w Poznaniu Czyń Dobro Święty Marcin na Placu Kolegiackim - przekazanie klucza do Poznania fot. Hieronim Dymalski

Koncerty, zjawiskowy pokaz Teatru z Głową w Chmurach – no i całe mnóstwo rogali. Dni Świętomarcińskie w CK Zamek, na Świętym Marcinie, placu Kolegiackim, Wolnym Dziedzińcu i parku Chopina można uznać za bardzo udane.

Impreza odbywała się pod hasłem „Czyń Dobro” w aż czterech miejscach – wszystko dlatego, że z powodu remontu Świętego Marcina nie można było zorganizować tradycyjnej zabawy przed CK Zamek.

Poznaniacy mieli więc do wyboru cztery miejsca do świętowania: plac Kolegiacki, gdzie były stoiska z rogalami świętomarcińskimi, które już od rana generowały spore kolejki, Wolny Dziedziniec UMP – tam prezydent Jacek Jaśkowiak przekazał klucze do miasta Świętemu Marcinowi i tam też odbywały się koncerty, park Chopina, do którego zapraszały organizacje pozarządowe i Święty Marcin, gdzie koncertowa scena stanęła przed Alfami.

O godzinie 14.00 na Wolnym Dziedzińcu prezydent Poznania przekazał św. Marcinowi klucze do bram miasta i zaczęły się koncerty: wystąpili Swarzędzka Orkiestra Dęta, Anna Szumaszenko, Marianna Drużyniec, zespół Atmasfera oraz Haydamaky z Andrzejem Stasiukiem, a na finał rewelacyjna Renata Przemyk.

Chętni mogli też obejrzeć pokaz niesamowitego Teatru z Głową w Chmurach w parku Chopina, wziąć udział w haftowaniu polsko-ukraińskiego obrusa na placu Kolegiackim, przejechać się rikszą i oczywiście zjeść rogala.

Centrum Kultury Zamek z kolei zaprosiło na Dzień Kina Polskiego, zwiedzanie zamku i oglądanie czasowych wystaw. Natomiast na Świętym Marcinie, przy Alfach, stanęła scena, na której wystąpili między innymi Poznań Brass, Voytek Soko-Sokolnicki i Ksenia Szaszysvili. Warto też pamiętać o tym, że restauratorzy ze Świętego Marcina przez cały długi weekend zapraszają zgodnie z tradycją na specjalne dania z gęsiny, ręcznie szyte upominki i wystawę „Stary Dobry Święty Marcin – sentymentalnie”, którą można oglądać w lokalach biorących udział w akcji.

Podziel się: