niedziela, 25 lutego, 2024

Tlenek węgla w mieszkaniu. Dwie osoby trafiły do szpitala

Wczoraj w Kępnie doszło do niebezpiecznego zdarzenia, w którym dwie osoby zostały zatrute tlenkiem węgla. Wszystko miało miejsce w mieszkaniu przy ulicy Pogodnej. 

Zespoły ratownicze natychmiast udały się na miejsce zdarzenia, gdzie napotkali 52-letnią kobietę oraz 57-letniego mężczyznę skarżących się na złe samopoczucie. Przeprowadzone przez strażaków badania pomieszczenia za pomocą specjalistycznych czujników gazowych wykazały obecność tlenku węgla w powietrzu.

Po przeprowadzeniu wstępnej diagnozy, funkcjonariusze wskazali na prawdopodobną nieszczelność pieca gazowego jako źródło wycieku. Poszkodowani zostali niezwłocznie przekazani pod opiekę przybyłego na miejsce zespołu ratownictwa medycznego, który podjął decyzję o ich hospitalizacji.

Czym jest tlenek węgla?

Tlenek węgla, zwany też czadem lub monooksydem węgla, o wzorze chemicznym CO, jest bezbarwnym i bezwonny gazem, który jest uważany za wysoce niebezpieczny ze względu na swoje właściwości toksyczne dla ludzi i zwierząt. Powstaje w wyniku niedoskonałego spalania materiałów zawierających węgiel, takich jak drewno, węgiel, benzyna, olej opałowy czy gaz ziemny, gdy dostęp tlenu jest ograniczony. Tlenek węgla jest silnie toksyczny, ponieważ wiąże się z hemoglobiną we krwi znacznie skuteczniej niż tlen, tworząc karboksyhemoglobinę, co utrudnia transport tlenu do tkanek organizmu, prowadząc do niedotlenienia, a w skrajnych przypadkach do zatrucia i śmierci. Z tego względu wykrywanie obecności tlenku węgla w domach i pomieszczeniach użyteczności publicznej za pomocą czujników CO jest kluczowe dla zapobiegania zatruciom i potencjalnym tragediom.

Źródło: Głos Wielkopolski
Strona głównaKępnoTlenek węgla w mieszkaniu. Dwie osoby trafiły do szpitala