Tlenek węgla w kamienicy. Dwie osoby nie żyją

fot. Depositphotos (zdjęcie ilustracyjne)

Dwoje starszych osób, mężczyzna i kobieta, zmarli w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Do tragedii doszło w jednej z kamienic przy ulicy Opolskiej. Źródłem czadu był prawdopodobnie piecyk gazowy.

Służby otrzymały zgłoszenie 21 października o zatruciu tlenkiem węgla około godziny 22.00. Na miejsce wezwano także karetkę pogotowia, jednak reanimacja nie dała efektów i lekarz stwierdził zgon obojga. Wezwani strażacy stwierdzili wysokie stężenie czadu w mieszkaniu. Skąd się tam wziął? Źródłem był prawdopodobnie niesprawny piecyk gazowy, jednak to na razie przypuszczenia, które będą weryfikować śledczy.

Wielkopolscy strażacy przypominają przy okazji, że urządzenia gazowe powinny być poddawane regularnym przeglądom, tak samo jak instalacje wentylacyjne i kominowe. W żadnym wypadku nie należy korzystać z niesprawnych urządzeń i zasłaniać kratki wentylacyjne, koniecznie trzeba też pamiętać o wietrzeniu mieszkań.

Tlenek węgla zwany też czadem nie ma zapachu, nie jest tez wyczuwalny żadnym innym zmysłem. Dlatego posiadający w domu urządzenia gazowe lub piece węglowe powinni też mieć czujniki czadu. Urządzenie w przypadku pojawienia się zabójczego gazu emituje sygnał alarmowy, co pozwala na zapobieżenie tragedii.

Koszt jednego czujnika to kilkadziesiąt złotych, a może uratować życie, jak przypominają strażacy. Warto dodać, że czujniki czadu i dymu rozdaje swoim lokatorom Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych, można taki czujnik także wygrać w konkursie, który obecnie prowadzi powiat poznański na swojej stronie.

Podziel się: