Terytorialsi złożyli żołnierską przysięgę (ZDJĘCIA)

przysięga 12 WBOT fot. M. Mrówka

Rodzeństwo trenujące taekwondo, aktor, lakiernik i operator w firmie kosmetologicznej – takie zawody wykonują „w cywilu” żołnierze 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy 3 grudnia złożyli przysięgę wojskową na konińskim rynku.

Przysięga tradycyjnie już odbyła się po szesnastodniowym szkoleniu podstawowym w 122. batalionie lekkiej piechoty w Dolaszewie, gdzie przyszli terytorialsi szlifowali podstawy rzemiosła wojskowego. Łatwo nie było – każdy dzień szkolenia to kilkanaście godzin ćwiczeń w zakresie praktycznych umiejętności strzeleckich, posługiwania się bronią, budowy broni, zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, topografii i pierwszej pomocy medycznej.

Szesnastodniowe szkolenie kończył egzamin z pętli taktycznej i dopiero po jego zdaniu żołnierze mogli przystąpić do przysięgi. Tym razem złożyło ją 50 rekrutów, w tym szer. Dagmara Haremza.
– Nasze przygotowanie fizyczne, na pewno pomogło nam podczas szkolenia, zarówno mnie, jak i mojemu bratu – mówiła. – Na co dzień jesteśmy studentami i zawodnikami. Trenujemy taekwondo. Reprezentując barwy polskie na licznych zawodach, postanowiłam, że chcę zaangażować się bardziej i sprawdzić się jako żołnierz. Właśnie zaczynam realizować swoje marzenie.

Szesnastka to jednak dopiero początek drogi, jaką muszą przejść ochotnicy, by stać się prawdziwymi żołnierzami – szkolenie żołnierza WOT, by osiągnął pełną gotowość, trwa 3 lata. Po przysiędze czekają ich obowiązkowe szkolenia rotacyjne, które odbywają się głównie w dni wolne. A zgodnie z zasadą „służymy tam, skąd pochodzimy”, żołnierze będą powoływani na ćwiczenia do batalionów najbliżej ich miejsca zamieszkania.

Co zrobić, by zostać żołnierzem 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej?
Aby zostać żołnierzem WOT, należy spełnić podstawowe warunki: być osobą pełnoletnią, mieć polskie obywatelstwo, być niekaranym i zdrowym. Szczegółowe informacje znajdują się na stronach WOT.

Podziel się:

Ostatnio dodane: