niedziela, 25 lutego, 2024

Teatr Polski ma nowego dyrektora

Teatrem Polskim w Poznaniu nadal będzie kierował Marcin Kowalski – czyli dotychczasowy dyrektor. Sześcioro z ośmiorga członków komisji konkursowej poparło jego kandydaturę.

Komisja konkursowa spotkała się z dwiema kandydatkami i jednym kandydatem na stanowisko dyrektora Teatru Polskiego 4 stycznia, by zapoznać się z ich wizjami tego teatru. Plany Marcina Kowalskiego okazały się najbardziej przekonujące: w jawnym głosowaniu sześcioro członków i członkiń komisji poparło obecnego dyrektora, a dwie osoby wstrzymały się od głosu.

Komisja obradowała w składzie: Monika Stasik i Konrad Cichoń (reprezentujący Zespół Teatru Polskiego), Bartosz Zaczykiewicz (przedstawiciel Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów), Krzysztof Górecki (przedstawiciel Stowarzyszenia Związku Artystów Scen Polskich ZASP), Michał Chorosiński i Jarosław Cymerman (przedstawiciele Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Marcin Kostaszuk oraz Justyna Makowska (przedstawiciele Prezydenta Miasta Poznania).

Jednak, jak informuje Urząd Miasta Poznania, to nie tylko plany przekonały komisję, ale także dotychczasowe działania w teatrze.
“Wiązały się one z oddolnym scaleniem i wzmocnieniem zespołu oraz usprawnieniem komunikacji z kadrą zarządzającą instytucją” – podaje UMP. – “Zaproponowane przez Marcina Kowalskiego rozwiązania pracownicze dają nadzieję na ostateczne zażegnanie wewnętrznego kryzysu w teatrze, który był bezpośrednią przyczyną ogłoszenia konkursu na stanowisko dyrektorskie”.

Przypomnijmy, że to drugi konkurs na to stanowisko – w pierwszym żaden z kandydatów nie przekonał komisji do swojej wizji. Dlatego prezydent zadecydował o ogłoszeniu powtórnego konkursu. Tym razem udało się wybrać szefa Teatrowi Polskiemu – dyrektor Marcin Kowalski będzie nim zarządzał przez cztery sezony artystyczne.

Źródło: UMP
Strona głównaPoznańTeatr Polski ma nowego dyrektora