Szpital z Wielkopolski ma kłopoty finansowe. Zredukowano liczbę łóżek

szpital w Ostrzeszowie fot. szpital Ostrzeszów

Ograniczenie zakresu działalności i zmniejszenie liczby łóżek – Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia w ten sposób próbuje poradzić sobie z kłopotami finansowymi. Teraz zwróciło się o pomoc do wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego.

Jak informuje portal „wlkp24 INFO”, placówka od kilku miesięcy podejmuje wszelkie możliwe działania, by ograniczyć koszty i tym samym poprawić swoją sytuację finansową. Szpital zredukował liczbę łóżek na oddziałach: na chirurgii z 24 zrobiono 16, na ginekologii z 24 – 10, a na neonatologii z 16 – 8. Te oszczędności pociągnęły też za sobą redukcję personelu. Na oddziałach pediatrycznym, internistycznym, paliatywnym i w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym liczba łóżek się nie zmieniła, ale pojawił się pomysł likwidacji oddziału położniczego. Nie doszło jednak do tego, bo nie wyrazili na to zgody ani ostrzeszowianie – ani personel medyczny.

Starosta ostrzeszowski Lech Janicki spotkał się z Agnieszką Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ, by zdecydować, w którym kierunku ma się rozwijać OCZ, by zapewniać mieszkańcom opiekę medyczną na poziomie, którego oczekują, ale jednocześnie takim, który sfinansuje NFZ. Zgodnie z mapą potrzeb zdrowotnych w powiecie istnieje zapotrzebowanie na dzienną pomoc psychiatryczną, geriatrię, działalność opiekuńczo-leczniczą oraz opiekę senioralną.

Zarząd szpitala zwrócił się także do wojewody wielkopolskiego m.in. o nową karetką transportową.
„Obecnie placówka dysponuje dwiema starymi karetkami transportowymi o dużym stopniu zużycia” – czytamy w komunikacie starosty. – „Obie są eksploatowane w maksymalnym zakresie -– w ubiegłym roku przejechały w sumie ponad 39 tys. km. Stan techniczny karetek transportowych OCZ nie zapewnia stabilności funkcjonowania szpitalnego transportu sanitarnego”.

Na początku kwietnia starosta zaplanował spotkanie z przedstawicielami samorządów gminnych powiatu ostrzeszowskiego w sprawie zakupu dla szpitala nowoczesnego aparatu RTG, trwają także rozmowy z lokalnymi firmami na temat możliwości wsparcia remontów oddziałów szpitalnych i kupna niezbędnego sprzętu medycznego.

„Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia zawnioskowało do WOW NFZ w Poznaniu o kontrakt na poradnię kardiologiczną” – czytamy w komunikacie starosty. – „W tym celu złożono niezbędne dokumenty do przeprowadzanego przez Oddział Wojewódzki konkursu. Szpital złoży również wniosek o kontrakt na poradnię dietetyczną. Wniosek Ostrzeszowskiego Centrum Zdrowia został zakwalifikowany do II etapu konkursu w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego w kwestii pozyskania pracowni endoskopowej dla szpitala. Rozstrzygnięcie przetargu jest przewidywane na II kwartał”.

Podziel się:

Ostatnio dodane: