Szpital z Wielkopolski dostał nowy sprzęt. Za prawie 2 mln zł!

sprzęt medyczny, Szamotuły fot. UMP

Aparat do znieczulenia, pompy infuzyjne, łóżko porodowe, aparaty RTG i USG – to tylko niektóre z urządzeń przekazanych SPZOZ w Szamotułach. Dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego szpital otrzymał dzięki Metropolii Poznań.

23 samorządy wchodzące w skład Metropolii Poznań już 10 listopada 2020, w pierwszym roku pandemii koronawirusa przyjęły uchwałę o woli przekazania pieniędzy szpitalom, a w marcu 2021 roku podpisały porozumienie, dzięki któremu siedem szpitali zostało doposażonych sprzętem i środkami medycznymi o wartości 13 mln zł. Pieniądze pochodzą ze środków Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na realizację programów zdrowotnych.

Szpital w Szamotułach otrzymał sprzęt wartości 1,8 mln zł, co pozwoliło na modernizację działu radiologii, który otrzymał nowoczesne aparaty RTG i USG. Na oddziały szpitalne trafiły aparat do znieczulenia, pompy infuzyjne, centralę do monitorowania funkcji życiowych, defibrylator oraz nowoczesne łóżko porodowe. Dzięki tym pieniądzom szpital kontynuuje także wymianę łóżek szpitalnych z manualnych na elektryczne – kupił kolejne 25 sztuk.

Remigiusz Pawelczak, dyrektor SPZOZ w Szamotułach, podziękował zarządowi Metropolii Poznań, w tym prezydentowi Jackowi Jaśkowiakowi, który jest jego prezesem, a także burmistrzowi Szamotuł Włodzimierzowi Kaczmarkowi i Beacie Hanyżak, staroście szamotulskiemu, za zaangażowanie i współpracę w tej sprawie.

– Ten sprzęt medyczny to kolejny dowód na to, jak ważna jest współpraca samorządów i jak konkretne korzyści może przynieść mieszkańcom – mówił Jacek Jaśkowiak. – To właśnie dzięki dobremu współdziałaniu udało nam się zdobyć dofinansowanie. Nawet najlepsi lekarze nie mogą pomagać na miarę swoich możliwości, jeśli nie mają dobrej aparatury. Dlatego regularnie finansujemy inwestycje dla szpitali – nie tylko w Poznaniu.

Sprzęt medyczny za łącznie blisko 10 mln zł został kupiony także dla SPZOZ w Obornikach, szpitala powiatowego w Śremie, szpitala w Puszczykowie oraz Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Ludwikowie. Z kolei środki ochrony osobistej i do dezynfekcji za 3 mln zł trafiły przede wszystkim do Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia i Szpitala Miejskiego im. Franciszka Raszei w Poznaniu.

Podziel się:

Ostatnio dodane: