Szamotuły stypendia fot. UMiG Szamotuły

Szamotuły: Mimo pandemii będą stypendia dla uczniów

Burmistrz Włodzimierz Kaczmarek zdecydował, że mimo panującej pandemii i wątpliwości dotyczących kryteriów przyznawania uczniowie szamotulskich szkół otrzymają stypendia i nagrody za rok szkolny 2019/2020.

Wczorajsze obrady Komisji Oświaty i Kultury Rady Miasta i Gminy Szamotuły zdominowała dyskusja dotycząca przyznawania w tym roku szkolnym nagród i stypendiów dla uczniów szamotulskich szkól podstawowych. Przypominamy, że tzw. stypendium „burmistrzowskie” przyznawane jest za odpowiednią średnią ocen, wybitne osiągnięcia w nauce, sporcie i działalności artystycznej. W roku szkolnym 2019/2020 samorząd przeznaczył na stypendia 120 000 złotych.

W związku z pandemią covid-19 Maciej Adamski, szef Centrum Usług Wspólnych, zwrócił się do burmistrza z prośbą o rozważenie możliwości przełożenia przyznawania stypendiów i nagród za ten rok szkolny. Wątpliwości budzą (w ocenie członków komisji stypendialnej) kryteria przyznawania stypendiów – większość imprez artystycznych, sportowych i naukowych w tym semestrze się nie odbyła, a średnia ocen w przypadku kształcenia zdalnego nie może być miarodajnym kryterium.

Jednak mimo tych wątpliwości samorządowcy doszli do wniosku, że i w tym roku stypendia zostaną przyznane. Formalną decyzję podejmie burmistrz Kaczmarek po otrzymaniu pisemnej rekomendacji członków komisji.

Radni dyskutowali także o praktycznych aspektach kształcenia zdalnego w szkołach podstawowych. Przedstawicielka CUW Joanna Kaniewska przedstawiła samorządowcom założenia informatycznego systemu do nauczania zdalnego, który zastosowano w szamotulskiej oświacie. Polega on na tym, że dla poszczególnych szkól stworzono bezpieczne i sprawnie działające platformy cyfrowe.

Ich utrzymanie i obsługa nie jest kosztowna. Nie jest też kłopotliwa – opiera się na zarządzaniu poszczególnymi platformami przez specjalnie do tego przygotowanych menedżerów. System uporządkował i ujednolicił sposoby zdalnego nauczania, jest stale monitorowany. Warto dodać, że Szamotuły są jedną z niewielu gmin w kraju, które zdecydowały się na zastosowanie tego systemu. Jest bardzo wysoko oceniany przez informatyków (np. z Politechniki Poznańskiej), samorządowców, pedagogów i samych uczniów.

UMiG Szamotuły, el

0 0 votes
Oceń artykuł

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze