Szamotuły: Dwóch mężczyzn podejrzanych o znęcanie się nad żonami musiało opuścić mieszkania

przemoc fot. pixabay
Szamotulscy policjanci w dwóch przypadkach wydali nakaz opuszczenia mieszkań mężczyznom podejrzanym o znęcanie się nad rodziną. W obu przypadkach prowadzone są dochodzenia, a sprawcom grozi kara więzienia.

Oba przypadki miał miejsce na terenie jednej z gmin powiatu szamotulskiego – i w obu przypadkach do przemocy dochodziło nie pierwszy raz. Obie rodziny miały założone Niebieskie Karty, a dzielnicowi doskonale znali sytuację.

Pierwszy przypadek miał miejsce w dniu 8 maja – przestępstwo znęcania się oraz gróźb karalnych kierowanych przez męża zgłosiła żona. Po przesłuchaniu pokrzywdzonej oraz świadków patrol policji pojechał do domu małżeństwa, gdzie zastał 33-letniego mężczyznę, który usiłował targnąć się na życie. Funkcjonariusze zapewnili mu pomoc medyczną i mężczyzna trafił do szpitala, a żeby zapewnić bezpieczeństwo pokrzywdzonej – wydali mu nakaz natychmiastowego opuszczenia miejsca zamieszkania oraz zakaz zbliżania się do miejsca zamieszkania i jego bezpośredniego otoczenia. Policja może wydać taki nakaz na 14 dni, a wówczas sprawca przemocy musi natychmiast opuścić mieszkanie.

Gdy 33-latek wrócił ze szpitala, został zatrzymany i usłyszał zarzut znęcania się nad żoną oraz gróźb karalnych. Prokurator zastosował wobec mężczyzny wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania (który może obowiązywać znacznie dłużej niż nakaz wydany przez policję), zakazu kontaktowania się z pokrzywdzoną, zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej oraz dozoru policji.

Kolejny podobny przypadek miał miejsce w dniu 11 maja. Policjanci z jednej z jednostek otrzymali zgłoszenie o awanturze domowej – na miejscu okazało się, że w rodzinie może dochodzić do znęcania się nad kobietą. Policjanci przyjęli zawiadomienie o przestępstwie, a z uwagi na zagrożenie jej życia lub zdrowia zatrzymali jej 35-letniego męża.

Mężczyzna po zebraniu materiałów dowodowych w sprawie został przesłuchany i usłyszał zarzuty znęcania się nad kobietą oraz gróźb karalnych. Prokurator zastosował wobec mężczyzny nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz kontaktowania się z pokrzywdzoną, zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej oraz dozór policji.

Dochodzenia w tych sprawach są w toku. Znęcanie się nad osobą najbliższą jest przestępstwem i za to grozi kara do 5 lat więzienia. Natomiast za groźby karalne polskie prawo przewiduje do 2 lat więzienia.

KPP Szamotuły

Podziel się:

Ostatnio dodane: