System PEKA czeka rewolucja. Są pieniądze!

Trasa tramwajowa na Naramowice fot. Sławek Wąchała

9 mln euro na rozbudowę i unowocześnienie systemu PEKA – te pieniądze ze środków UE dostanie Poznań dzięki umowie podpisanej między zarządem Wielkopolski i Metropolią Poznań.

Pieniądze pochodzą z nowego programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027, a dokładnie z instrumentu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) – tu środki są przeznaczone na projekty, których efekty przekraczają obszar jednej gminy. Jak informowaliśmy tydzień temu, samorządy aglomeracji poznańskiej, zrzeszone w stowarzyszeniu Metropolia Poznań podpisały porozumienie z marszałkiem Markiem Woźniakiem, bo to właśnie samorząd Wielkopolski jest dysponentem tych środków.

Inwestycje na terenie metropolii zostaną dofinansowane kwotą 118,6 mln euro – Poznań otrzyma między między innymi 9 mln euro na rozbudowę i unowocześnienie systemu PEKA, co oznacza, że zostanie wdrożony nowy system, który pozwoli na płacenie za przejazd kartą płatniczą we wszystkich pojazdach, co bardzo ułatwi życie turystom oraz osobom korzystającym z przejazdów okazjonalnie i nie posiadających karty PEKA, a także papierowych biletów.

“W przypadku systemu PEKA celem jest zwiększenie oferty w zakresie e-usług dotyczących transportu publicznego poprzez uruchomienie innowacyjnych rozwiązań w systemie płatności za bilety komunikacji publicznej” – informuje Zarząd Transportu Miejskiego. – “W ramach przedsięwzięcia przewidziany jest m.in. zakup i montaż nowoczesnych rozwiązań teleinformatycznych (systemy obsługi transakcji płatności oraz informacji pasażerskiej, serwery i oprogramowanie) oraz urządzeń (nowe kasowniki i komputery pokładowe we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej), co pozwoli na wprowadzenie opartego na zaawansowanej technologii systemu płatności za przejazdy środkami komunikacji publicznej. Jednym z celów projektu jest także zapewnienie możliwości współpracy oraz integracji systemu PEKA na obszarze Metropolii Poznań z uwzględnieniem systemów taryfowych innych organizatorów transportu publicznego”.

Dodatkowo w ramach programu FEnIKS (Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027) dla MOF Poznania wydzielono kwotę 450 mln zł dotacji na projekty publicznego transportu miejskiego – miasto zgłosiło tu trzy projekty, które zostały pozytywnie zaopiniowane. 228,4 mln zł zostanie przeznaczonych na budowę II etapu trasy tramwajowej na Naramowice (od Wilczaka do skrzyżowania ulic Małe Garbary, Estkowskiego i Garbary), 150 mln zł – na budowę węzłów przesiadkowych w rejonie stacji kolejowych na terenie Poznania w związku z planem Szybkiej Kolei Miejskiej: Poznań Starołęka, Poznań Franowo, Poznań Kobylepole, Poznań Zieliniec, Poznań Koziegłowy, Poznań Naramowice, Poznań Piątkowo, Swarzędz Nowa Wieś, Poznań Suchy Las. A 71,6 mln zł zostanie przeznaczonych na budowę trasy tramwajowej w ulicy Ratajczaka wraz z uspokojeniem ruchu samochodowego.

Przypomnijmy, że to właśnie dzięki dofinansowaniu z ramach ZIT przebudowano rondo Rataje, powstały parkingi Park&Ride i kolejne odcinki Wartostrady oraz węzeł Grunwaldzka.

Źródło: UMP

Podziel się: