Sylwia Spurek: „Tak, byłam ofiarą przemocy”

Sylwia Spurek fot. mat. pras
Sylwia Spurek, europosłanka z Wielkopolski, wzięła udział w kampani przeciwko przemocy wobec kobiet.

– „Jestem samodzielna, umiem być niezależna, merytoryczna – tak, byłam ofiarą przemocy” – mówi Sylwia Spurek na filmiku promującym kampanię przeciw przemocy wobec kobiet.

Kampania 16 dni przeciw przemocy wobec kobiet odbywa się od 1991 roku, za każdym rokiem między 25 listopada, a 10 grudnia. Akcja ma zwracać uwagę między innymi na problem z przemocą domową, która przeważnie dotyka właśnie kobiet (przynajmniej tak wynika ze statystyk z 2018 roku).

– Prawdziwej skali przemocy domowej niestety nadal nie znamy, bo wiele ofiar jej nie zgłasza, nie ma zaufania do Policji, prokuratury, sądów, obawia się o swoje życie, wstydzi się – tłumaczy Sylwia Spurek.

Hasło tegorocznej kampani to „Trzymam stronę kobiet”. Jej celem jest walka ze szkodliwymi mitami, które utrudniają walkę ze zjawiskiem przemocy domowej w domach. – W tym roku chcemy pokazać konkretne rozwiązania prawne, bez których kobiety w Polsce nie będą skutecznie chronione. Chcę zachęcić wszystkich, aby zaczęli pytać swoich posłów, posłanki, senatorów, senatorki, co chcą zrobić w tej kadencji dla ofiar przemocy domowej – mówi Spurek.

Biała Wstążka dla mężczyzn

Istotnym symbolem kampanii jest Biała Wstążka. Noszą ją mężczyźni, którzy deklarują, że nie będą pozwalali na przemoc w stosunku do kobiet. Spurek wysłała listy do tysiąca wpływowych mężczyzn z prośbą o dołączenie do akcji. – To ważne, bo bez zaangażowania mężczyzn nie uda nam się tego problemu rozwiązać – wyjaśnia.

Podziel się:

Ostatnio dodane: