Sylwia Spurek: „powinien być zakaz promowania mięsa i mleka”

Sylwia SPUREK in the European Parliament in Strasbourg
Ten wpis europosłanki wywołał burzę w Polsce. Posłanka, która jest weganką, jest znana ze swoich radykalnych poglądów na jedzenie mięsa.

Tym razem Sylwia Spurek odniosła się do ustaleń niemieckiego oddziału Greenpeace, którego działacze twierdzą, że mięso i mleko są szkodliwe dla zdrowia człowieka,w związku z tym nie powinny być, tak samo jak inne szkodliwe produkty, reklamowane. Nikt przecież nie reklamuje na przykład papierosów.

„Już dawno powinien być zakaz reklamy każdego produktu, który szkodzi zdrowiu ludzi, negatywnie wpływa na klimat, powoduje cierpienie zwierząt, narusza prawa człowieka” – napisała na Twitterze. – „Mamy zakaz reklamy i promocji papierosów – czas na zakaz promowania mięsa, mleka, nabiału”.

Wpis wywołał burzę, bo wielu koemntujących uważa zakaz reklamy mięsa i mleka za ograniczenie ich wolności do wyboru tego rodzaju pożywienia, jakie chcą. Wiele osób nie uważa też, by mięso czy mleko szkodziło zdrowiu, skoro polecają je dietetycy i znajduje się w piramidzie zdrowego żywienia.

Wpis posłanki bardzo też oburzył producentów mięsa i mleka, a także ich politycznych przedstawicieli, czyli PSL.
„Europosłanka Zielonych Sylwia Spurek postuluje zakaz reklamy i promocji mięsa, jajek i mleka – najlepszych towarów eksportowych polskiej żywności, marki znanej na całym świecie. To jakiś ponury żart? Co następne, delegalizacja schabowego i kontrole naszych talerzy?” – napisał Władysław Kosiniak-Kamysz, szef ludowców.

„Panie Pośle @KosiniakKamysz, jesteśmy na progu katastrofy klimatycznej, a Pan emocjonuje się prawem do schabowego?” – odpowiedziała mu europosłanka. – „A może zamiast populizmu, ratowania partii, która od lat tonie w sondażach, pomyśli Pan o prawach człowieka, prawach zwierząt, dobru wspólnym?”.

Posłanka uważa, co ujęła w kolejnym wpisie, że po prostu wszyscy musimy włączyć myślenie i dopiero wtedy zaczniemy poważną debatę i zaczniemy rozwiązywać problemy.
„Świat jest na skraju katastrofy klimatycznej, a w Polsce polityka snuje rozważania o szklance mleka” – napisała. – „Duże zmiany wymagają odważnych decyzji, a nie zamiatania spraw pod dywan”.