Sylwia Spurek chce bardziej zdecydowanych działań UE wobec PiS

Sylwia SPUREK in the European Parliament in Strasbourg
„Ambicją nowych władz UE powinno być postawienie osób odpowiedzialnych za łamanie praworządności przed wymiarem sprawiedliwości” – napisała posłanka na swoim profilu na Twitterze.

Sylwia Spurek proponuje też wdrożenie mechanizmów, głównie finansowych, które zniechęcą inne kraje do naruszania prawa. Posłanka opublikowała ten post, ponieważ mija już 25 miesięcy od wszczęcia wobec Polski postępowania w ramach procedury artykułu 7.
„W tym czasie Parlament Europejski, TSUE i Komisja Europejska wielokrotnie zajmowały się praworządnością w Polsce, ale te działania były nieskuteczne” – konkluduje posłanka.

Jej zdaniem ambicją nowych władz UE powinno być postawienie osób odpowiedzialnych za łamanie praworządności przed wymiarem sprawiedliwości. UE dysponuje przecież także instrumentami finansowymi, które może wdrożyć, by zniechęcać inne kraje do pójścia w ślady Polski.

Czy tak własnie będzie? Według nieoficjalnych informacji z Brukseli taryfa ulgowa dla Polski się kończy i Unia Europejska może zacząć stosować ostrzejsze środki.

el