Sylwia Spurek apeluje do kanclerz Merkel o sprzeciwienie się vetu Polski i Węgier

Sylwia SPUREK in the European Parliament in Strasbourg
„Pani Kanclerko Merkel, proszę powiedzieć „nie” szantażowi ze strony Polski i Węgier” – napisała na swoim Twitterze posłanka Sylwia Spurek. Jej wpis wywołał oburzenie prawej strony polskiej sceny politycznej.

Posłanka napisała, że „Blokada unijnego budżetu działa na niekorzyść obywatelek i obywateli wszystkich krajów członkowskich. Europejskie wartości nie podlegają negocjacjom!”. Z powodu veta fundusze pomocowe w wysokości 750 mld euro, które są pilnie potrzebne wszystkim europejskich gospodarkom, nie są wypłacane – a to grozi wzrostem kłopotów gospodarczych i kryzysem dla całej Europy. Zdaniem posłanki blokowanie budżetu w takiej sytuacji to nadużywanie swojego prawa do veta.

Posłanka w swoim liście do Kanclerz Merkel apeluje o trzy rzeczy: nie uleganie szantażowi ze strony Polski i Węgier, poddanie istniejącego mechanizmu praworządności pod głosowanie i zdobycie środków na budżet UE oraz Fundusz Odbudowy bez udziału Polski i Węgier. Jej zdaniem jest taka możliwość zawarta w traktatach UE.

Pod listem podpisało się 14 eurodeputowanych, a sam list powstał w odpowiedzi na zaplanowany na 10 grudnia szczyt szefów państw UE, który ma być poświęcony właśnie budżetowi.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: