Sprawdzanie zgód TCF
środa, 24 kwietnia, 2024

Suchy Las: 1894 podpisy pod petycją antysmogową

“Jesteśmy przekonani, że Gminę Suchy Las, znajdującą się na 6. miejscu najbogatszych gmin w Polsce, stać na inwestycje ratujące zdrowie i życie swoich mieszkańców” – napisali do wójta gminy mieszkańcy. Chodzi o walkę ze smogiem.

Gmina Suchy Las jako jedna z pięciu gmin w powiecie poznańskim nie ma programu walki ze smogiem, na przykład przez dofinansowanie wymiany starych pieców na nowe. Bo wystarczą dwa, trzy takie piece na osiedlu, żeby powietrze w całej okolicy nie nadawało się do oddychania. A takich pieców w Suchym Lesie, mimo że to jedna z najbogatszych gmin w Polsce, jest sporo. Ich właściciele chętnie by je wymienili na nowe, ale ich nie stać. gdyby gmina dopłaciła do wymiany, tak jak to robią inne samorządy, wówczas na pewno “kopciuchów” by ubyło.

I właśnie po to mieszkańcy gminy napisali petycję do wójta – jak o tym informowaliśmy – by gmina uchwaliła taki program i zaczęła go wdrażać w życie.”Uważamy, że nasza Gmina może być liderem zmian, które przyczynią się do ograniczenia liczby chorób nowotworowych, układu oddechowego oraz innych chorób powodujących zgony, które szacuje się obecnie w naszym kraju na 46 000 rocznie” – piszą mieszkańcy gminy.

Dotychczasowe działania władz gminy, polegające na sporadycznych i nieprzynoszących większych rezultatów konsultacjach w sprawie istniejących publicznych programów dofinansowania wymiany kotłów grzewczych – mieszkańcy uważają za niewystarczające.
“Inne podejście do dofinansowania prezentują sąsiadujące z Gminą Miasto , czy podpoznańskie gminy Czerwonak, Swarzędz, Dopiewo, Mosina, Puszczykowo czy Tarnowo Podgórne” – piszą. – “Samorządy te, podobnie jak wiele innych – biedniejszych niż Suchy Las gmin, stawiają na aktywną pomoc w uzupełnianiu wkładu finansowego do wymiany pieców dla osób najuboższych. W związku z powyższym, domagamy się przygotowania i przyjęcia uchwały”.

Mieszkańcy chcą możliwości dopłat do wymiany starych pieców, stałego dofinansowania do opłat za ogrzewanie dla najuboższych mieszkańców gminy, żeby nie musieli palić nie wiadomo czym w piecach, wyznaczenia konsultantów, którzy pomogliby tym mieszkańcom załatwić wszystkie formalności i powołania koordynatora, który na bieżąco będzie monitorował problem na terenie gminy, a gdy będzie trzeba – podejmował stosowne działania. Chcą też zajęć z edukacji ekologicznej w przedszkolach i szkołach podstawowych na terenie gminy oraz zwiększenia efektywności w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na działania ekologiczne.

Pod petycją podpisało się 1894 mieszkańców gminy i dziś złożyli ją w urzędzie.
– 27 lutego o godz. 16.30 odbędzie się sesja Rady Gminy Suchy Las, na której mamy nadzieję odbyć dyskusję na temat przedmiotowej petycji – podsumowuje Wojciech Ptak, jeden z autorów petycji.

el

Strona głównaWielkopolskaSuchy Las: 1894 podpisy pod petycją antysmogową