Smog w Poznaniu fot. UMP

Suchy Las: Petycja w sprawie powstania uchwały antysmogowej

Mieszkańcy Suchego Lasu uważają, że gmina niedostatecznie troszczy się o jakość powietrza na swoim terenie. I postanowili wystosować petycję do wójta w tej sprawie. Podpisało ją już 400 osób.

W Suchym Lesie powietrze jest bardzo zanieczyszczone, tak twierdzą aktywiści. Mieszkańcy palą czym popadnie i wiele osób ma najtańsze,w dodatku stare i niesprawne piece. Wszystko to sprawia, że zimą na ulicach Suchego Lasu i okolicznych miejscowości nie sposób swobodnie oddychać. Tymczasem gmina nie ma żadnej uchwały, która pozwalałaby na walkę ze smogiem.

Dlatego miejscowi społecznicy przygotowali petycję do wójta, by gmina zajęła się poprawą jakości powietrza i walką z „kopciuchami”. Zadeklarowali pomoc w napisaniu projektu uchwały, a petycję podpisało 400 osób.

Grzegorz Wojtera, wójt Suchego Lasu, ofertę przyjął i zadeklarował współpracę. Jak informuje Radio Poznań, gmina przygotuje program dopłat do wymiany starych pieców na nowe, być może uda się także przygotować projekt pomocy dla najuboższych, żeby nie palili czym popadnie.

Jednak największym problemem, zdaniem wójta, wcale nie są ci, którzy mają stare, niesprawne piece – takich jest w gminie raptem 450. Problemem są ci, którzy mają ogrzewanie gazowe czy elektryczne, ale i tak palą węglem, bo jest taniej. Tutaj może pomóc tylko edukacja ekologiczna i w tej kwestii wójt także chętnie przyjmie pomoc społeczników. Natomiast o dofinansowaniu rachunków za ogrzewanie nie może być mowy, bo gmina nie ma na to środków.

el