Strażackie ćwiczenia w zakładzie z niebezpiecznymi substancjami

ćwiczenia Niedźwiady fot. KM PSP Kalisz

Pożar jednego z budynków zakładu AWW w Niedźwiadach i dwie osoby zaginione na terenie objętym pożarem – taki był scenariusz ćwiczeń z gaszenia pożaru, jakie 28 marca przeprowadzili strażacy z Kalisza.

Zakład AWW w Niedźwiadach ze względu na rodzaje i ilości znajdujących się w nim substancji niebezpiecznych, zalicza się do zakładów o zwiększonym ryzyku lub dużym ryzyku wystąpienia awarii przemysłowej. Nic dziwnego, że właśnie tam przeprowadzili swoje ćwiczenia kaliscy strażacy, według scenariusza, który zakładał pożar budynku G, w którym mieści się jeden z magazynów firmy. Pożar zgłosił jeden z pracowników zakładu, informując też, że rozpoczęto ewakuację pracowników.

– Po dojeździe na miejsce okazało się, że pożar magazynu jest rozwinięty, w związku z czym Kierujący Działaniem Ratowniczym podjął decyzję o podaniu łącznie 4 prądów wody w natarciu (dwa działka przenośne, jedno działko przewoźne, jedno działko z SH) oraz zadysponowaniu Plutonu WOO Kalisz w celu zbudowania zaopatrzenia wodnego z pobliskiego punktu czerpania wody oddalonego o kilkaset metrów – wylicza mł. asp. Jakub Pietrzak z KM PSP Kalisz. – Kierownik przeprowadzający ewakuację przekazał kierującemu działaniem ratowniczym, że brakuje dwóch osób, które najprawdopodobniej przebywały w magazynie. Jednym z kolejnych elementów tego założenia, było uwolnienie tych osób, ewakuacja oraz udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy.

W działaniach, oprócz Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 i 2, Plutonu Wojewódzkiego Odwodu Operacyjnego, w skład którego wchodzą takiej jednostki jak: OSP Pólko, OSP Kalisz Lis, OSP Dobrzec w Kaliszu – wzięła również udział jednostka z OSP Kalisz-Sulisławice. Razem ćwiczyło 43 strażaków, w tym obsada Samochodu Dowodzenia i Łączności z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu, których wspomagał łączność na terenie działań.

Ćwiczenia obserwowali pracownicy zakładu odpowiedzialni za bezpieczeństwo pożarowe oraz st. kpt. Damian Knop, zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu.

Podziel się:

Ostatnio dodane: