Strażacki konwój w Poznaniu. Co się wydarzyło?

krajowe ćwiczenia ratownicze Lubuskie żywioły 2023 fot. KG PSP

Ratownictwo chemiczne, techniczne, wysokościowe, wodno-nurkowe i działania poszukiwawcze. W tych dziedzinach szkolili się strażacy z całej Polski w województwie lubuskim. Nie zabrakło tam też jednostek z Poznania.

Ćwiczenia „Lubuskie żywioły 2023” odbywały się w dniach 28-30 marca 2023 r., a ich głównym celem była ocena przygotowania sił i środków centralnego odwodu operacyjnego KSRG do realizacji działań specjalistycznych w zakresie ratownictwa chemicznego, w tym radiacji, ratownictwa technicznego, wysokościowego, wodno-nurkowego oraz działań poszukiwawczych.

„Wielowątkowe ćwiczenia ratownicze zakładają 17 scenariuszy zdarzeń wypadkowych w tym 4 łączące działania grup ratowniczych” – informował Wydział Prasowy Komendy Głównej PSP przed ćwiczeniami. – „Działania obejmują zakres ratownictwa chemicznego w tym działania w zakresie radiologii, ratownictwa wodnego, wysokościowego, technicznego oraz działania poszukiwawcze. Ćwiczenia zakładają doskonalenia współdziałania wielu służb ratowniczych: Straży Pożarnej, Wojska Polskiego, Policji, Państwowego Ratownictwa Medycznego, WIOŚ, WSSE, Lasów Państwowych oraz Państwowej Agencji Atomistyki. Łącznie w ćwiczeniach weźmie udział ponad 350 funkcjonariuszy PSP oraz ponad 400 osób z pozostałych instytucji. Ćwiczenia potrwają od 28 marca do 30 marca 2023 r. na terenie poniemieckiej fabryki broni i amunicji DAG Alfred Nobel Krzystkowice / Nowogród Bobrzański powiat zielonogórski”.

Po zakończonych ćwiczeniach strażacy 30 marca wracali do swoich jednostek, wywołując sporą sensację w Poznaniu na ulicy Krzywoustego – w końcu rzadko można zobaczyć kolumnę kilkudziesięciu wozów strażackich jadących przez miasto. Na szczęście tym razem powodem nie był żaden groźny wypadek czy pożar…

 

Podziel się:

Ostatnio dodane: