Poznań: „Stop rzezi Kurdyjek i Kurdów!” Protest pod konsulatem Turcji

protest na Półwiejskiej
Pod takim hasłem odbędzie się w sobotę, 19 października, protest przed tureckim konsulatem w Poznaniu. Poznańscy anarchiści z Rozbratu zapraszają wszystkich, by wspólnie zaprotestowali przeciwko rzezi odbywającej się w okolicach Rojavy.

W ubiegłym tygodniu wojska tureckie wkroczyły na teren północno-wschodniej Syrii z zamiarem ostatecznego pokonania kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG). Turcy uważają ich członków za terrorystów, jednak Europa Zachodnia i Amerykanie okazywali im wsparcie, gdy walczyli z siłami Państwa Islamskiego w Syrii. Syryjskie Siły Demokratyczne, których są częścią, odegrały decydującą rolę w pokonaniu ISIS; teraz kontrolują większość północnych terenów tego kraju.

Wczoraj siły kurdyjskie zaakceptowały porozumienie o przerwaniu ognia z Turcją. Turcja chce bezpiecznej strefy przygranicznej i odejścia z niej Kurdów. Jednak mimo porozumienia na granicy nadal słychać strzały, jak donosi reporter agencji Reutera.

Wojna zmusiła ponad 200 tysięcy ludności cywilnej do ucieczki ze swoich domów. Według szacunków dotąd zginęło tam ponad 200 osób, kolejne 500 zostało rannych. Z rąk najemników zginęła działaczka i aktywistka kurdyjska Hevrin Khalaf. Hevrin była sekretarz generalną Partii Przyszłej Syrii, a przede wszystkim znaną i cenioną w Rojavie działaczką praw kobiet i mniejszości.

Demonstracja odbędzie się 19 października w samo południe przed konsulatem Turcji w pałacu Działyńskich, Stary Rynek 78/79.

Mat. pras., el

Podziel się:

Ostatnio dodane: