siedziba WNP, fot. WNP

Stęszew: Czy w otulinie Wielkopolskiego Parku Narodowego powstanie osiedle?

Gmina Stęszew już otrzymała projekt od inwestora i wniosek o pozwolenie na budowę, a dyrekcja WPN zapowiedziała protest w tej sprawie. Chodzi o 27 budynków, które miałyby powstać w miejscowości Rybojedzko w gminie Stęszew.

Rybojedzko jest położone kilka kilometrów od granic Poznania, a jednocześnie na brzegu jeziora Strykowskiego. Nic więc dziwnego, że chętnych do postawienia tu domów nie brakuje. Jak informuje Radio Poznań, kolejny inwestor złożył w urzędzie gminy Stęszew, bo pod nią podlega Rybojedzko wnioski o pozwolenie na budowę oraz projekt osiedla 27 domów jednorodzinnych, które miałyby tam powstać.

Problem w tym, że teren, na którym deweloper chce postawić budynki, to korytarz ekologiczny – czyli teren, którym zwierzęta, a także rośliny, przemieszczają się z terenów wokół jezior do Wielkopolskiego Parku Narodowego. Zabudowa go zuboży okoliczną florę, a faunie zmniejszy tereny żerowania i przestrzeń życiową. Dyrekcja WPN już zapowiedziała protesty w tej sprawie, jej zdaniem ten teren powinien być w całości wyłączony spod zabudowy i żadne rozwiązania alternatywne nie wchodzą jej zdaniem w grę. Jednak przeforsowanie stanowiska parku może być trudne. Teren nie jest formalnie częścią parku i żadne dokumenty planistyczne nie zakazują jego zabudowy.

Na razie swoje uwagi co do planowanej inwestycji mogą zgłaszać mieszkańcy. maja na to czas do 11 lutego. Od ich opinii Urząd Gminy w Stęszewie uzależnia swoją decyzję w sprawie nowego osiedla w Rybojedzku.

el

0 0 votes
Oceń artykuł
7 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze