Stęszew: Czy powstanie osiedle przy Wielkopolskim Parku Narodowym? Mieszkańcy protestują

Stęszew fot. Gmina Stęszew

Gmina Stęszew chce wybudować osiedle 240 mieszkań w pobliżu jeziora Lipno, przy Wielkopolskim Parku Narodowym. Pomysł zaakceptowali stęszewscy radni, ale przeciwko budowie protestują okoliczni mieszkańcy.

Rada Miejska Gminy Stęszew zdecydowanie popiera budowę osiedla i już uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który umożliwiają realizację inwestycji. Nie pomogła petycja podpisana przez blisko 170 mieszkańców Stęszewa. Jak zwraca uwagę jeden z nich, Tomasz Mańkowski, osiedle miałoby powstać na niewielkim, niespełna trzyhektarowym terenie w pobliżu jeziora Lipno i WPN. Sęk w tym, że do tego terenu prowadzi tylko jedna droga, ulica Trzebawska. A ona już teraz codziennie rano i wieczorem jest zakorkowana. Co będzie, gdy do obecnych użytkowników dołączą mieszkańcy nowego osiedla? Według wyliczeń przeciwników budowy osiedla, skoro mają tam powstać bloki z 240 mieszkaniami, to trzeba liczyć też co najmniej 300 samochodów. A tyle zakorkuje ulicę Trzebawską na amen.

„Projekt planu budzi bardzo duże kontrowersje w samym Stęszewie” – napisał do nas Tomasz Mańkowski. – „Mieszkańcy wnosili liczne projekty zmian do projektu planu miejscowego, pisali petycje, a nawet próbowali zaskarżyć w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym zmienione studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, którego nagła zmiana otworzyła możliwość do uchwalenia nowego planu zagospodarowania przestrzennego. Pomimo pandemii i związanych z tym ograniczeń w funkcjonowaniu urzędu miasta prace nad planem przebiegały bardzo szybko, bez konsultacji społecznych. Okoliczni mieszkańcy czują się zaskoczeni zarówno zmianami jak i samym tempem prac. Stęszewiacy obawiają się nie tylko utraty cennych przyrodniczo terenów, stanowiących jedno z ulubionych miejsc spacerowych, ale również zamknięcia jednego z dwóch dojść nad Jezioro Lipno, a ponadto wzmożonego ruchu na osiedlowych ulicznikach sąsiadujących z planowanym osiedlem, z których tylko jedna posiada chodnik. Planowane osiedle posiadać będzie  tylko jedno połączenie z resztą Stęszewa, poprzez właśnie drogę osiedlową, przejazd kolejowy i często zakorkowaną ulicę Mosińską”.

Jak jednak informuje Radio Poznań, władze gminy Stęszew, choć przyznają, że osiedle będzie generować zwiększony ruch samochodów, to zwracają też uwagę, że Trzebawska wcale nie jest jedynym dojazdem do planowanego osiedla, bo będzie można do niego dojechać także od drugiej strony, przez Witobel. To nieco dłuższa trasa, ale jest, więc ulica Trzebawska nie jest jedyną możliwością dojazdu. Agata Szklarska, główny specjalista ds. planowania i zagospodarowania przestrzennego Gminy Stęszew, zwraca też uwagę, że osiedle będzie miało bardzo małe zagęszczenie – jeden blok, maksymalnie trzykondygnacyjny, na działce o powierzchni 2,5 tysiąca metrów kwadratowych. W projekcie zabudowy uwzględniono też wszystkie uwagi dyrekcji Wielkopolskiego Parku Narodowego i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, między innymi hektarowy pas zieleni oddzielający osiedle od WPN.

Podziel się: