Sprawdzanie zgód TCF
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Stary Rynek w Poznaniu. Pręgierz i Bamberka po renowacji

W ramach prac konserwatorskich na Starym Rynku w Poznaniu odrestaurowano dwa charakterystyczne obiekty – figurę pręgierza oraz zabytkową studzienkę Bamberki. Po dokładnej renowacji wróciły one na swoje miejsca, przywracając historyczny wygląd tej części miasta.

Renowacji poddano znaną mieszkańcom i odwiedzającym figurę pręgierza, która została ponownie zamontowana w ubiegły czwartek. Specjaliści zajęli się również przywróceniem do dawnej świetności studzienki Bamberki, która powróciła na Stary Rynek w piątek. Zarówno figura jak i kamienna studzienka przeszły gruntowną odnowę.

Studzienka Bamberki, datowana na rok 1915, pierwotnie pełniła funkcję publicznej studni z poidłami dla zwierząt. Przez lata zmieniała swoją lokalizację, jednak obecnie stoi przy zachodniej ścianie Ratusza. Jest ona hołdem dla osadników z Bambergu, którzy na zaproszenie władz miasta osiedlili się w Poznaniu w XVIII wieku. Figurka przedstawiająca kobietę w tradycyjnym stroju bamberskim niesie konwie, narzędzia używane niegdyś w winiarstwie. Studzienkę ufundował poznański kupiec i winiarz Leopold Goldenring.

Okazją do przeprowadzenia renowacji był projekt rewaloryzacji Starego Rynku. Po dokładnych badaniach, w tym konsultacjach z profesorem geologii Uniwersytetu Poznańskiego, specjalistą od skał wapiennych, udało się ustalić, że studzienka zbudowana jest z wapienia muszlowego, prawdopodobnie pochodzącego z okolic Bambergu. W trakcie prac kamienne elementy zostały dokładnie oczyszczone, usunięto starsze, niewłaściwe naprawy, a całość wzmocniono specjalnym preparatem. Ponadto wykonano hydrofobizację, by zabezpieczyć je przed wnikaniem wody.

Pręgierz, który znajduje się przy południowo-wschodnim rogu Ratusza, również przeszedł renowację. Kamienny postument oraz figura zostały oczyszczone z zabrudzeń, uzupełniono ubytki i wzmocniono materiał.

Oba odnowione obiekty nie tylko przywracają dawne piękno Starego Rynku, ale i stanowią cenny element dziedzictwa kulturowego Poznania, przypominając o bogatej historii miasta.

Źródło: PIM
Strona głównaPoznańStary Rynek w Poznaniu. Pręgierz i Bamberka po renowacji