Srebrna Pieczęć dla Zdzisława Szkutnika

Podczas Koncertu Noworocznego Srebrną Pieczęć Miasta Poznania otrzymał dr Zdzisław Szkutnik, wieloletni członek Miejskiej Rady Seniorów.

Uroczyste odznaczenie wręczyli oficjalnie Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania oraz Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta.

– Dziękuję Miejskiej Radzie Seniorów i jej przewodniczącemu w 3. kadencji, Zdzisławowi Szkutnikowi – mówił Jędrzej Solarski. – Nasza polityka senioralna bez waszego wsparcia nie byłaby tak kompleksowa. Zdaję sobie sprawę, że jeszcze wiele przed nami do zrobienia. W tym roku już niedługo wprowadzimy kolejne usługi: mycie okien i mycie grobów dla tych seniorów, którzy nie mają siły tego zrobić. Pracujemy też nad wprowadzeniem riksz na cmentarzach w ramach pakietu Poznań Viva Senior. Niedługo będziemy otwierać basen na osiedlu Piastowskim – zrobię wszystko, by seniorzy mogli tam spokojnie ćwiczyć. Jesienią zaś chcemy uruchomić bilet senioralny na seanse filmowe w nowo wyremontowanym kinie Muza. Te działania się wam po prostu należą – dziękuję, że jesteście!

Srebrna Pieczęć jest przyznawana osobom stanowiącym wzór tradycyjnych, poznańskich cnót, które w sposób wyjątkowy zaistniały w świadomości mieszkańców Poznania.

Dr Zdzisław Szkutnik był wieloletnim członkiem Miejskiej Rady Seniorów, pełniąc funkcję przewodniczącego w ostatniej kadencji (2015-2018). Jego ogromne zaangażowanie przyczyniło się do powstania wielu nowych rozwiązań podnoszących jakość życia najstarszych mieszkańców miasta.

– Jest pan człowiekiem wielkiego serca, postacią niezwykle zasłużoną dla osób starszych – mówiła w laudacji Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. – Poznaniakiem, którego praca, pasja i zaangażowanie zasługują na słowa najwyższego uznania. Dzięki Pana niesamowitej charyzmie, zaangażowaniu i konsekwencji, w działalność na rzecz seniorów, udało się włączać kolejne środowiska, organizacje, jednostki i samorząd. Pana nieocenioną zasługą jest przyczynienie się do budowania silnego dialogu wielu środowisk z seniorami i o seniorach. Godne podziwu jest, że zabieganie o interesy osób starszych stało się dla Pana kwestią najwyższej wagi; oddając swój czas, doświadczenie, wiedzę, przyczyniał się Pan do zmiany wizerunku osób starszych poprzez podkreślanie ich wartości, wkładu w życie miasta, kompetencji i doświadczeń, z których młodsze pokolenia mogą czerpać.

Zdzisław Szkutnik przez lata rozpowszechniał informacje o działalności MRS oraz ofercie Poznania skierowanej do seniorów. Dzięki jego zaangażowaniu Miejska Rada Seniorów III kadencji miała możliwość dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi radami senioralnymi w kraju. Dzięki temu pomysły i rozwiązania sprawdzone w innych miastach zostały przeniesione na grunt poznański. Takim przykładem jest np. Potańcówka dla Seniorów czy Parada Pokoleń.

– Dziękuję Miastu Poznań za wsparcie – mówił, odbierając Srebrną Pieczęć. – Współpraca seniorów z prezydentem Jackiem Jaśkowiakiem i prezydentem Jędrzejem Solarskim od lat układa się znakomicie. Mamy dużo pomysłów, ale ich realizacja nie byłaby tak łatwa, gdyby nie wielkie wsparcie, jakie mamy we władzach Poznania.

Po uroczystym przyznaniu Srebrnej Pieczęci Miasta Poznania najlepsi soliści scen poznańskich i łódzkich zaśpiewali dla poznańskich seniorów. Wśród wykonywanych utworów znalazły się przeboje takie jak: “Przetańczyć całą noc”, “Dilajla”, “Aria ze śmiechem”, “Wielka sława” i wiele innych.

Autor: UMP

Dodaj komentarz

avatar