Sposób na białe zęby – sprawdzone rozwiązania

Nic tak nie rozpromienia twarzy, jak piękny, śnieżnobiały uśmiech. Jest to niewątpliwie marzenie każdego człowieka, bez względu na wiek i płeć. Zadbane zęby to nie tylko oznaka zdrowia, lecz również niebanalny atrybut urody. Niestety, często dochodzi do narastającego ciemnienia uzębienia w wyniku codziennego spożywania produktów i napojów barwiących szkliwo, a także regularnego palenia papierosów. Wiele osób uważa, że „hollywoodzki uśmiech” to luksus zamożnych, a białymi zębami mogą cieszyć się jedynie aktorzy występujący w filmach czy reklamach – nic bardziej mylnego! Warto zaznaczyć, że obecnie istnieje wiele skutecznych sposobów na wybielanie zębów.

Kolor zębów – od czego tak naprawdę zależy?

Nie ulega wątpliwości, że estetyka zębów w dużej mierze zależy od higieny i stosowania odpowiedniej diety. Niemniej jednak kolor uzębienia to również kwestia uwarunkowania genetycznego. Na wygląd uśmiechu składają się dwie główne tkanki, z których zbudowane są zęby – szkliwo i zębina. Zadaniem pierwszej z nich jest ochrona przed uszkodzeniami – im grubsze szkliwo, tym lepiej odbija światło, co sprawia, że zęby są jaśniejsze. Natomiast zębina znajduje się pod szkliwem i ma najczęściej kolor kości słoniowej. Analogicznie – cienkie szkliwo przyczynia się do prześwitywania zębiny, dając efekt żółtego uzębienia.

Warto zaznaczyć, że na barwę zębów ma również wpływ wiek – szkliwo osób starszych jest starte, zatem uśmiech jest nieco ciemniejszy i bardziej żółty. Poza czynnikami niezależnymi od człowieka, istnieją takie, które można wyeliminować. Na przebarwienia uzębienia wpływają przede wszystkim niektóre soki i napoje, kawa, herbata, papierosy i barwiące owoce np. jeżyny, ciemne winogrona, jagody etc. Wielu stomatologów podkreśla, że zarówno zła higiena, jak i płyny do płukania jamy ustnej zawierające chlorheksydynę w dużym stopniu powodują nieestetyczny uśmiech.

W jaki sposób wybielić zęby?

Czerwone wino, palenie papierosów, kawa, słodycze i barwniki spożywcze to nie wszystkie, lecz główne przyczyny żółtych zębów. Wymienione używki wpływają na zdrowie całej jamy ustnej i często powodują kamień nazębny, który niszczy szkliwo. Czy zrezygnowanie z nich sprawi, że uśmiech będzie piękny? Niekoniecznie. Co prawda zerwanie ze starymi nawykami pozytywnie wpłynie na kondycję zębów, aczkolwiek samoistnie ich nie wybieli.

Aby cieszyć się zdrowym i białym uzębieniem należy wybrać jedną z dwóch opcji – zastosować wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym lub w warunkach domowych. Faktem jest, że najskuteczniejszą i najbezpieczniejszą metodą jest kosmetyka zębów u dentysty, niemniej jednak samodzielne stosowanie produktów wybielających także przynosi zadowalające rezultaty.

Gabinetowe wybielanie zębów

Spośród wielu sposobów na śnieżnobiały uśmiech, najlepszym i najpopularniejszym z nich jest korzystanie z zabiegów w gabinecie stomatologicznym. Procedura profesjonalnego wybielania zębów zawiera dokładne badanie i ustalenie ewentualnych przeciwwskazań, a następnie określenie koloru wejściowego i wyjściowego. Nowoczesne rozwiązania polegają na zastosowaniu odpowiednich preparatów, dzięki którym barwa uzębienia bardzo szybko ulegnie zmianie. Sprawdź ofertę https://www.klinikakwiatek.pl/ i skorzystaj z usług doświadczonych specjalistów!

Nakładkowe wybielanie zębów

Jedną z dwóch głównych sposobów wybielania zębów jest stosunkowo niedroga metoda nakładkowa, która przynosi zadowalające efekty. Proces leczenia rozpoczyna się od pobrania przez dentystę wycisku łuku dolnego i górnego, aby następnie przygotować dla pacjenta indywidualne, celuloidowe produkty, zawierające wyprofilowane zbiorniczki na żel wybielający. Biorąc pod uwagę fakt, iż opisywany zestaw służy do użytku domowego, pakiet strzykawek wypełnionych substancją wybielającą ma o wiele mniejsze stężenie niż w przypadku postępowania w gabinecie dentystycznym.

Dopasowane nakładki zakłada się na noc lub stosuje przez około 4 godziny w trakcie dnia. Ta metoda nie jest szkodliwa dla zdrowia, może jedynie wywołać lekkie uczucie pieczenia. Najczęściej proces wybielania nakładkowego trwa do dwóch tygodni, a pierwsze efekty mogą być widoczne już po pierwszym zastosowaniu – wszystko zależy od mocy żelu wybielającego oraz stopnia przebarwienia zębów.

Laserowe wybielanie zębów lampą Beyond

Obecnie stomatologia estetyczna oferuje skuteczną metodę wybielania zębów, jaką jest technologia Beyond. Zabieg ten nie niszczy struktury zębów i jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Opisywany sposób polega na utlenieniu przebarwień przy wykorzystaniu aktywnego tlenu. Aby osiągnąć zamierzony efekt, stomatolog określa aktualny kolor uzębienia, zakłada pacjentowi okulary ochronne, a usta smaruje odpowiednim kremem. Na starannie przygotowane zęby, aplikowany jest żel wybielający, który następnie jest aktywowany za pomocą niebieskiego światła lampy UV. Aktywne cząsteczki substancji wnikają w głąb szkliwa, usuwają plamy i pozwalają wybielić zęby. Należy dodać, że jest to zimne światło, niepodrażniające nerwów. Co ciekawe -w wielu przypadkach wystarczy jedna wizyta, aby cieszyć się śnieżnobiałym uśmiechem. Odwiedź stronę internetową https://www.klinikakwiatek.pl/profesjonalne-wybielanie i dowiedz się szczegółowych informacji!

Wybielanie zębów w domu

Przed podjęciem jakichkolwiek prób wybielania zębów w domowych warunkach warto udać się do dentysty, aby sprawdzić, czy wszystkie zęby są zdrowie. W przeciwnym razie stosowanie produktów poprawiających estetykę uśmiechu może okazać się syzyfową pracą. Należy być również świadomym tego, że samodzielne wybielanie zębów trwa o wiele dłużej niż profesjonalny zabieg w gabinecie stomatologicznym, a długotrwałe stosowanie niektórych substancji może zniszczyć szkliwo. Najlepsze domowe sposoby na wybielanie zębów to:

  • Pasty wybielające – obecnie niemal w każdej drogerii można znaleźć produkty skutecznie przywracające i utrzymujące biel zębów. Tego typu pasty najczęściej zawierają w składzie nadtlenki lub aktywny węgiel.
  • Kurkuma – ta zdrowa, orientalna przyprawa charakteryzuje się przeciwbakteryjnymi i przeciwgrzybicznymi właściwościami. W kosmetyce bardzo często stosowana jest do zabiegów na trądzik, a w połączeniu z niewielką ilością wody może pełnić funkcję wybielającej pasty.
  • Soda oczyszczona – ten produkt bez wątpienia znajduje się w każdej kuchni, ponieważ służy nie tylko do pieczenia, lecz również do czyszczenia wielu sprzętów. Mieszanina sody z sokiem cytryny jest w stanie zmniejszyć kamień nazębny oraz nieco wybielić zęby.
  • Olej – niewiele osób wie, że płukanie jamy ustnej olejem rzepakowym, sezamowym, lnianym lub kokosowym skutecznie oczyszcza z bakterii i wpływa na estetyczny wygląd zębów.
  • Owoce – aby nasz uśmiech był śnieżnobiały, warto płukać jamę ustną sokiem z cytrusów, polerować zęby skórką z banana lub myć je miąższem z truskawek.

Efekt wybielania mogą zapewnić również paski wybielające, nasączone specjalnym płynem stomatologicznym. Produkt ten można dostać w aptekach lub sklepach internetowych.

Podsumowanie

Chcąc zachować śnieżnobiały uśmiech, należy przestrzegać kilku ważnych zasad i dokładnie dbać o higienę jamy ustnej. W tym celu warto zrezygnować z używek i ograniczyć cukier. Częste mycie zębów i stosowanie odpowiednich preparatów jest w stanie przybliżyć efekt wybielania podobny do rezultatów profesjonalnych zabiegów stomatologicznych.

Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Ostatnio dodane: