Sejm Rzeczypospolitej Polskiej fot. Kpalion

Sondaż: Które partie weszłyby do Sejmu – gdyby wybory były na początku września?

Aż 41,3 proc. wyborców zagłosowałoby na PiS, 28,6 proc. na KO, a 8,4 proc. na Konfederację. Lewicę wybrałoby 6,7 proc. Polaków, a PSL – 5,9 proc. W wyborach wzięłoby udział 50,6 proc. uprawnionych do głosowania.

Tak wynika z sondażu IBRiS dla portalu Wirtualna Polska.

W porównaniu do wyników poprzedniego sondażu wzrosło poparcie dla PiS o 3 proc. – ale wzrosło także dla KO, i to o prawie 5 proc. Wzrost zaliczyła także Konfederacja – o1,1 proc., Lewica – o 1,6 proc., spadek odnotował natomiast PSL – o 0,5 proc. 9,1 proc. badanych nie wiedziało, na kogo zagłosować.

Jak zauważają autorzy badania – w zasadzie układ sił na polskiej scenie politycznej nie uległ zmianie. Jednak nie został w nim ujęty ruch Szymona Hołowni, a w poprzednim sondazu ejgo poparcie wyniosło 8,4 proc. Nie ma również odnotowanej Nowej Solidarności Rafała Trzaskowskiego, ponieważ jej inauguracja została przesunięta na połowę października.

W wyborach zadeklarowało udział 50, 6 proc. wyborców, przy czym 33,1 proc. zdecydowanie poszłoby do wyborów, a 17,5 proc. raczej by poszło. To spadek w stosunku do poprzedniego sondażu – wtedy udział w wyborach deklarowało 53,3 proc. badanych.

Sondaż przeprowadzono w dniach 4-5 września 2020 roku na reprezentatywnej próbie 1100 osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

el

Dodaj komentarz

avatar