Sejm RP, sala plenarna fot. Piotr VaGla Waglowski

Sondaż: Kto wygrałby wybory, gdyby odbyły się 14 marca?

Nadal zwycięzcą byłoby Prawo i Sprawiedliwość, jednak już z wynikiem nie pozwalającym na samodzielne rządzenie. Zmiany zaszłyby także po stronie opozycji – to już kolejny tydzień z rzędu, gdy Polska 2050 osiąga lepsze notowania niż Koalicja Obywatelska.

Według sondażu Estymatora dla dorzeczy.pl na PiS zagłosowałoby 37,7 proc. wyborców – bardzo zbliżony wynik uzyskała ta partia w poprzednim sondażu. To za mało, by stanowić samodzielną większość – partia miałaby 209 mandatów, o 26 mniej niż teraz.

Na drugim miejscu znalazła się Polska 2050, na którą zagłosowałoby 18,3 proc. badanych – to 1,2 pkt proc. więcej, niż w ostatnim badaniu. Ten ruch zdobyłby 89 mandatów. Na trzecim uplasowała się Koalicja Obywatelska z wynikiem 17,1 proc. – to z kolei spadek o 2,1 pkt proc. od poprzedniego badania. Spadek też w mandatach – zdobyłaby ich 82, o 52 mniej niż obecnie.

Na Lewicę zagłosowałoby 11,6 proc. badanych (wzrost o 0,2 pkt proc. i tyle samo mandatów, co obecnie, czyli 49), na Konfederację – 6,8 proc. (spadek o 0,1 pkt i 5 mandatów więcej, czyli 16), a na PSL-Koalicję Polską 5,9 proc (wzrost o 0,4, pkt proc. i spadek do 14 mandatów). Sondaż uwzględnił wariant samodzielnego startu ugrupowania Pawła Kukiza, ale poparłoby je zaledwie 2,4 proc. badanych, więc nie przekroczyłoby progu wyborczego.

Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 56 proc., przy czym w wynikach zostały ujęte wyłącznie te osoby, które zadeklarowały, że pójdą na wybory i wiedzą, na jaką partię zamierzają oddać głos.

Badanie przeprowadzono w dniach 11-12 marca 2021 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1025 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI.

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze