Donald Tusk fot. Karolina Adamska

Sondaż: Czy Donald Tusk powinien wrócić do polskiej polityki?

Według sondażu IBRiS dla Onet.pl – Polacy są w tej sprawie podzieleni, a ich opinie w dużej mierze zależą od przekonań politycznych badanych.

Jak wynika z sondażu, 46,3 proc. respondentów jest zdania, że powrót Donalda Tuska zwiększy szansę na zwycięstwo opozycji z PiS. 36,4 proc. badanych uważa, że jego powrót nie wpłynie na szanse opozycji. A 17,3 proc. nie ma zdania lub nie wie.

Kobiety są tu, jak się okazuje, bardziej sceptyczne: 42 proc. pań jest zdania, że powrót byłego premiera będzie sukcesem. Wśród mężczyzn tak uważa 50 proc. Natomiast 36 proc. kobiet i 37 proc. mężczyzn uważa, że powrót zmniejszy szansę opozycji.

A 22 proc. kobiet i 13 proc. mężczyzn nie wie lub ie zastanawiało się nad tym, jaki wpływ na sytuację opozycji będzie miał powrót Donalda Tuska.

Jeśli chodzi o poglądy polityczne, to wiara, że powrót Tuska coś zmieni, jest najsłabsza wśród osób głosujących na PiS. Jedynie 22 proc. z nich jest zdania, że Tusk pomoże opozycji. 63 proc. twierdzi, że przeszkodzi, a 14 proc. nie ma zdania.

Natomiast wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej aż 81 proc. uważa, że powrót Tuska zwiększy szanse opozycji, 11 proc. twierdzi, że zmniejszy, a 8 proc. nie ma zdania.

W przypadku wyborców Lewicy 68 proc. jest zdania, że powrót Tuska to szansa dla opozycji. 24 proc. uważa, że wręcz przeciwnie, a 8 proc. nie ma zdania.

Co ciekawe, wyborcy Konfederacji bardziej wierzą w Tuska niż Lewica. Aż 82 proc. twierdzi, że jego powrót to większa szansa opozycji na zwycięstwo nad PiS. 11 proc. nie zgadza się z tym twierdzeniem, a 6 proc. nie ma zdania.

W przypadku Koalicji Polskiej (Kukiz’15 i PSL) 33 proc. wyborców uważa powrót Tuska za większą szansę, a 51 proc. – za mniejszą. 17 proc. nie ma zdania.

Ciekawie prezentują się też poglądy w zależności od wieku badanych. W to, że powrót Tuska pomoże opozycji, wierzy aż 78 proc. ankietowanych w wieku 18–29 lat! Najmniej natomiast wierzą w niego ludzie w wielu od 60 do 69 lat.

Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS dla Onetu. Próba wyniosła 1100 osób. Badanie miało miejsce w całej Polsce 19-20.06 metodą CATI.

5 2 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze