Sondaż: Co myślimy o szczepionce przeciwko koronawirusowi?

Szczepienie na Covid 19 fot. Sławek Wąchała (zdjęcie ilsutarcyjne)
Polacy nie wierzą w skuteczność przyłbic i powrót do normalnego życia do końca roku. Mniej niż połowa uważa, że szczepionka pokona koronawirusa. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę NEUROHM we współpracy z Onet.pl.

49 proc. badanych jest zdania, że dzięki szczepieniom uda się pokonać koronawirusa – ale pewność co do tego ma tylko 39 proc. Jeszcze kilka tygodni temu, w pierwszej połowie lutego, tego zdania było 62 proc. badanych. 45 proc. ankietowanych martwi się skutkami ubocznymi szczepionek, z czego 28 proc. jest pewnych ich wystąpienia.

75 proc. badanych uważa, że przyłbice nie są tak skuteczne jak maseczki, a 62 proc. jest tego pewnych.

37 proc. badanych wierzy w to, że szczepienia uratują gospodarkę, przy czym całkowitą pewność co do tego ma 24 proc. badanych. Trzy tygodnie wcześniej również wierzyło w to więcej osób – o ok. 20 pkt proc. Aż 61 proc. pytanych przyznało, że wspiera ludzi otwierających firmy mimo zakazów – na pewno wspierało je 33 proc. W to, że normalność wróci do końca tego roku, wierzy jedynie 37 proc., w tym tylko 21 proc. jest o tym przekonanych.

Większość Polaków negatywnie ocenia działania rządu w sprawie koronawirusa – aż 87 proc. badanych uważa je za nieprzemyślane. Całkowicie tego pewnych było 45 proc.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 1-3 marca na reprezentatywnej próbie 1452 Polaków. Przy czym badane były nie tylko ich opinie, ale też to, na ile są ich pewni.

 

Podziel się: