Smog nad Poznaniem!

Kto nie musi, nie powinien dziś wychodzić z domu. Nad miastem wisi smog, choć różne źródła pokazują różne wartości.

Zgodnie z miejską usługą „Atmosfera dla Poznania” jeszcze nie jest tak źle. Zgodnie z jej danymi stężenie pyłu PM10 dziś wynosi 63 µg/m³, co stanowi wartość dopuszczalną, aczkolwiek umieszczony przy niej jest znaczek sugerujący konieczność ograniczenia korzystania z pieców i kominków. To one właśnie najbardziej zanieczyszczają powietrze Poznania o tej porze roku.

Jutro poziom PM10 ma spaść do 44 µg/m³, co już jest wartością dobrą. W piątek wartość prognozowana to 48 µg/m³, czyli nieco gorzej, ale też dobrze. W weekend może być gorzej, jeśli nie będzie wiatru – w takie dni więcej czasu spędzamy w domu, a więc i palimy w piecach… Niestety, weekend zapowiada się bezwietrzny i chłodny, temperatura może spaść do -2 stopni Celsjusza, jak prognozują synoptycy. Raczej więc nie będzie można liczyć ani na to, że poznaniacy nie napalą w piecach i że wiatr wywieje dym z miasta.

Niepokojący jest też fakt, że są to dane jedynie z dwóch stacji automatycznych. Z pozostałych stacji przy Dąbrowskiego i przy Polance mamy do dyspozycji tylko lakoniczny komunikat „brak odczytu”.

Tymczasem według Onet.pl (na podstawie danych AIRLY) stan powietrza w Poznaniu jest jednoznacznie zły i ci, którzy nie muszą wychodzić, powinni zostać w domu. Podawane przez portal dane są znacznie gorsze niż „Atmosfery dla Poznania”: PM2,5 to aż 75 µg/m³, PM 10 – 118 µg/m³.

el