Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa 40 lat + Jelonek fot. Sławek Wąchała

Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa: to już 40 lat na scenie! (ZDJĘCIA)

Gdyby sądzić po energii i świeżości tego, co grają – dałoby im się najwyżej dwa, może trzy lata na scenie. Profesjonalizm sugerowałby więcej – ale naprawdę trudno w to uwierzyć, że Nocna Zmiana Bluesa i Sławek Wierzcholski grają nam już od 40 lat…

Piątkowy koncert w Blue Note był wyjątkowy, bo jubileuszowy – ale także dlatego, że to była naprawdę niezwykła okazja do wspomnień – i do muzyki, bo Nocnej Zmianie Bluesa towarzyszył na skrzypcach gość specjalny – Michał Jelonek. I to także było coś, czego warto posłuchać!

Pełen profesjonalizm, ale przy tym pasja i iście młodzieńcza żywiołowość sprawiły, że tego koncertu fani bluesa słuchali z prawdziwą rozkoszą. Kto nie było – może tylko żałować albo kupić płytę, choć oczywiście to już nie będzie to samo, bo klimat koncertu jest zawsze jedyny w swoim rodzaju. Chociaż płytę zawsze warto mieć, by przy każdej okazji móc posłuchać „Szósta zero dwie”, „Blues mieszka w Polsce” czy „Chory na bluesa”.

Gdyby więc ktoś się zdecydował na płytę, to ma ich sporo do wyboru, bo przez 40 lat nieustannego grania – a to jedyna polska formacja, która się może pochwalić takim stażem – zespół wydał ich aż 28, z których cztery pokryły się złotem. Warto dodać, że Michał Jelonek nie jest pierwszym wyjątkowym gościem, z którym koncertowała Nocna Zmiana Bluesa. Na ich płytach można usłyszeć także Krystynę Prońko czy Wojtka Karolaka.

Nocna Zmiana Bluesa zagrała w składzie: Sławek Wierzcholski – śpiew, harmonijka ustna, Witold Jąkalski – slide guitar, Wiesław Kryszewski – gitara, Piotr Dąbrowski – gitara basowa, Grzegorz Minicz – bębny, gościnnie: Michał Jelonek – skrzypce.