Śladami Powstania Styczniowego z Pawłem Andersem

Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia zaprasza 25 stycznia na 58. Wieczór Historyczny, tym razem poświęcony Powstaniu Styczniowemu. Gościem będzie Paweł Anders – znany krajoznawca.

Spotkanie będzie nawiązywało do 156. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego i jego śladów w Wielkopolsce. Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku w Królestwie Polskim, natomiast w Wielkim Księstwie Litewskim na początku lutego. Nie miało większych bitew ani nie odniosło spektakularnych sukcesów, skończyło się klęską – a jednak jest zaliczanie do najchlubniejszych kart naszej historii.
Działania bojowe były prowadzone w zaborze rosyjskim, w Wielkopolsce zaś w części wschodniej, która pozostawała pod władzą carską. Pomoc dla walczących, ochotnicy zasilający oddziały powstańcze płynęły jednak z całego regionu. Na naszych ziemiach pozostało sporo pamiątek po tym okresie historycznym, dbamy o dowody poparcia Wielkopolan dla powstania. O tej pamięci chcieliby opowiedzieć organizatorzy w 156. rocznicę wybuchu walk.

Paweł Anders – autor kilkuset publikacji o regionie, zajmuje się także opracowywaniem przewodników i informatorów turystycznych, przygotowuje treść krajoznawczą do map i planów miast. Współpracował z praktycznie wszystkimi wydawnictwami publikującymi opracowania krajoznawcze o regionie. Od 1991 roku pełni funkcję sekretarza redakcji kwartalnika „Kronika Wielkopolski”, obecnie wydawanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Działa w Wielkopolskim Klubie Publicystów Krajoznawczych, którego był współzałożycielem. Szczególne miejsce w jego dorobku zajmuje tematyka Powstania Wielkopolskiego. Za popularyzowanie tych zagadnień uhonorowano go statuetką „Dobosza Powstania Wielkopolskiego”.

Spotkanie odbędzie się w piątek 25 stycznia 2019 roku o godz. 18.00 w sali sesyjnej Urzędu Miasta Lubonia przy placu Edmunda Bojanowskiego 2. Wstęp jest bezpłatny.

P. Maćkowiak, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: