ewakuacja szpitala w Skwierzynie, koronawirus fot. DWOT2
40 minut – tyle trwała ewakuacja 12 pacjentów szpitala w Skwierzynie przeprowadzona przez żołnierzy 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony oraz 11 Dywizji Kawalerii Pancernej.

Powodem ewakuacji jest bardzo trudna sytuacja pandemiczna w województwie lubuskim. W skwierzyńskim szpitalu zabrakło miejsc dla chorych i trzeba ich było przewieźć do placówek w Drezdenku i Torzymiu. O pomoc WBOT poprosił Władysław Dajczak, wojewoda lubuski.

– Żołnierze ze 151 batalionu WOT ze Skwierzyny zajmowali się koordynacją akcji, przygotowaniem pacjentów do przewozu, umieszczeniem w kartkach oraz odbiorem w szpitalach docelowych i umieszczeniem pacjentów w salach – tłumaczy ppor. Krzysztof Ciupak dowódca ewakuacji. – Działaliśmy w oparciu o trzy zespoły zadaniowe. Całą akcja wspierana była przez żołnierzy i karetki z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, policję, strażą pożarną oraz pogotowie ratunkowe. Operacja przebiegła bardzo sprawnie i zajęła nam jedynie 40 minut.

Żołnierze WOT od początku pandemii w ramach operacji „Trwała Odporność” doskonalą metody wspierania opieki medycznej, służb sanitarnych i samorządów. Jak się okazuje – z dobrym skutkiem.

– To już kolejna akcja tego typu, którą przeprowadzali żołnierze z dowodzonego przeze mnie batalionu – podsumowuje ppłk Artur Filipowicz dowódca 151 batalionu w Skwierzynie, wchodzącego w skład 12 Wielkopolskiej Brygady OT. – Mamy już duże doświadczenie w realizacji tego typu zadań, wiedzieliśmy już jak zaplanować oraz sprawne przeprowadzić całą ewakuację. Na podkreślenie zasługuje fakt bardzo dobrego współdziałania z żołnierzami wojsk operacyjnych oraz służbami wojewody lubuskiego. Tego typu działania w dobie kryzysu można śmiało porównać do działań połączonych na polu walki.

Warto dodać, że żołnierze 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej, w tym 151 batalion lekkiej piechoty ze Skwierzyny, od początku pandemii koronawirusa wykonali ponad 340 tysięcy wymazów w prowadzonych przez siebie punktach, wspierają ponad 60 placówek medycznych, pomagają w poznańskim izolatorium, a wkrótce będą działać także w punktach szczepień populacyjnych.

12WBOT